Narodowa kwarantanna. Jarosław Gowin zapowiedział kolejne 40 mld dla firm i tarczę prawną

Rząd ogłosił wprowadzenie po świętach narodowej kwarantanny. Obostrzenia dotkną m.in. galerie handlowe, hotele i ośrodki narciarskie. Jarosław Gowin przedstawił rozwiązania pomocowe dla biznesu w tym trudnym czasie.

Sytuacja epidemiologiczna znowu pogarsza się w całej Europie. Pełny lockdown wprowadziły już m.in. Niemcy, Holandia i Dania. W czwartek 17 grudnia nowe obostrzenia wchodzące od 28 grudnia przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Narodowa kwarantanna potrwa w Polsce do 17 stycznia, do zakończenia zaczynających się 4 stycznia ferii zimowych. 

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Narodowa kwarantanna i obostrzenia znów uderzą w biznes

Rząd zdecydował, że znów zamknięte zostaną galeria handlowe, a na obiektach sportowych będą mogli ćwiczyć jedynie profesjonalni sportowcy. Od 28 grudnia będą musiały zamknąć się też stoki narciarskie. Problemy będą miały także hotele, dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

To kolejny cios dla biznesu, szczególnie dla hoteli w górach i stoków narciarskich, które są w trudniej sytuacji. Większość swojego dochodu generują w okresie ferii, które rząd skrócił do dwóch tygodni, mimo apeli przedsiębiorców. W związku z powyższym rząd przedstawił kolejne rozwiązana pomocowe dla przedsiębiorców. 

Pomoc rządowa dla biznesu w trakcie narodowej kwarantanny

Rozwiązania dla przedsiębiorców na okres kwarantanny narodowej przedstawił wicepremier Jarosław Gowin oraz minister finansów Tadeusz Kościński. Zwrócono uwagę na pakiet pomocowy, który dwa dni temu podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Pieniądze dla tych branż zaczną płynąć jeszcze w grudniu. Będzie to postojowe, zawieszenie ZUS i dotacje w wysokości 5 tys. dla firm. Będzie też kolejna tarcza i będą to środki niebagatelne. Sukcesywnie pracujemy też nad rozwiązaniami, które nazwaliśmy tarczą prawną 

- mówił Jarosław Gowin. Pomoc prawna ma zapewnić przetrwanie firmom w tym trudnym okresie. 

Jarosław Gowin poinformował także, że trwają negocjacje z KE w sprawie kolejnych pakietów pomocowych. Dobrą wiadomością jest to, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na przedłużenie wszystkich pakietów pomocowych, które funkcjonowały dotychczas. Jest też zgodna na umorzenie w 100 proc. wiosennej pomocy z PFR. 

Nowy pakiet pomocy ma zawierać kolejne 40 mld zł dla biznesu. Państwo ma refinansować 70 proc. kosztów stałych firm, których działalność została wstrzymana  wskutek obostrzeń. 

Więcej o: