Obostrzenia. Od kiedy zamknięte galerie? Jakie sklepy będą w nich otwarte?

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązywać będzie narodowa kwarantanna. Jednym z jej skutków jest między innymi znaczące ograniczenie działalności galerii handlowych. Jakie sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Jak zapowiedział szef resortu zdrowia, wprowadzone restrykcje mają na celu zapobieganie trzeciej fali koronawirusa. - Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w tej najbliższej perspektywie, w tym najbliższym czasie, bo nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić jeszcze w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego na pewno w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi - powiedział.

Adam NiedzielskiKoronawirus. Nowe obostrzenia dot. stoków narciarskich i hoteli

Zamknięte galerie. Minister zdrowia chce uniknąć trzeciej fali pandemii

W trakcie konferencji Adam Niedzielski ogłosił, że jedną z regulacji, która ma "chronić nas przed trzecią falą epidemii w tym nadchodzącym czasie" dotyczy działalności galerii handlowych. Od 28 grudnia większość sklepów nie będzie mogła prowadzić sprzedaży.

- Zamykamy galerie, oprócz oczywiście tych sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli sklepy spożywcze, drogerie i inne sklepy, które w takiej kategorii sobie zamieszczamy - powiedział Niedzielski.

Jakie sklepy w galeriach będą otwarte?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez kancelarię premiera, od 28 grudnia w galeriach handlowych działalność będą mogły prowadzić jedynie sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki oraz wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Pozostałe punkty będą zamknięte co najmniej do 17 stycznia 2021 roku.

Jarosław GowinNarodowa kwarantanna. Kolejne 40 mld dla firm i tarcza prawna

W dalszym ciągu obowiązywać będą ponadto ograniczenia związane z liczbą osób w sklepach. Na każde 15 metrów kwadratowych będzie przypadać jedna osoba. Dodatkowo w godzinach 10-12 zakupy będą mogły wykonywać jedynie osoby starsze.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: