Godziny dla seniorów zawieszone na jeden dzień. Wyjątkowo nie będą obowiązywały w Wigilię

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem 24 grudnia wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię między godziną 10 a 12 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy będą mogli robić wszyscy, a nie tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Rząd przekonuje, że godziny dla seniorów zostały wprowadzone w trosce o o zdrowie seniorów podczas pandemii koronawirusa. Od października obowiązują w dni powszednie w godzinach 10-12 - wtedy w sklepach spożywczych, drogeriach czy aptekach mogą robić zakupy tylko osoby po 60. roku życia.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Godziny dla seniorów - w Wigilię nie będą obowiązywać. Ale sklepy i tak będą działać krócej

W Wigilię zapis zostaje jednorazowo zawieszony - godziny dla seniorów nie będą wtedy obowiązywać ze względu na skrócenie godzin pracy. Handel może działać wtedy do godziny 14, ale w praktyce wiele sklepów będzie zamykanych już o godzinie 13 lub 13:30.

Ministerstwo Rodziny o Polityki Społecznej informowało na początku miesiąca, że nie planuje zmian w godzinach dla seniorów. Budzą one kontrowersje w środowisku przedsiębiorców, którzy narzekają, że osoby starsze i tak robią zakupy w innych godzinach niż 10-12, a godziny dla seniorów powodują, że w tym czasie sklepu świecą pustkami a utarg spada. Z kolei w innych godzinach tworzą się większe kolejki. Kontrowersje budzi także brak możliwości robienia zakupów między 10 a 12 przez osoby, które na co dzień opiekują się seniorami.

Rząd przypomina, że osoby starsze mogą liczyć na zrobienie zakupów przez wolontariuszy działających w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Nie muszą wówczas wychodzić z domu. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię 22 505 11 11 i poproszą o pomoc.

Więcej o: