Tarcza 6.0. Przedsiębiorcy już mogą składać wniosek o bezzwrotne 5 tys. zł. Komu przysługuje pomoc?

Przedsiębiorcy działający w określonych branżach mogą ubiegać się o rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy 6.0, w tym bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł. Jak złożyć wniosek? Kto może się starać?

Przedsiębiorcy poszkodowani na skutek drugiej fali pandemii koronawirusa mogą skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy 6.0, zwanej również tarczą branżową. Jako że przepisy weszły w życie w sobotę 19 grudnia, już można składać wnioski m.in. o dotację w wysokości 5 tys. zł. 

Zobacz wideo Firmy zwrócą pieniądze z tarczy finansowej. Prezes PFR tłumaczy, które i ile

Tarcza 6.0.  Z czego mogą skorzystać przedsiębiorcy? 

Wprowadzona tarcza zakłada kilka rozwiązań pomocowych, w tym część znanych z poprzednich programów. Do takowych zaliczymy zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) oraz dodatkowe świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł.

Ponadto przedsiębiorcy mogą także skorzystać z dotacji w wysokości do 5 tys. zł oraz dopłat do miejsc pracy - 2 tys. zł do każdego przez trzy miesiące. Innym możliwym rozwiązaniem jest zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku.

Tarcza branżowa. Komu rząd pomoże? 

Założeniem tarczy branżowej jest, że pomoc otrzymają przedsiębiorcy działający w kilku najbardziej poszkodowanych segmentach gospodarki. Z powyższych rozwiązań skorzystać mogą firmy działające w następujących branżach:  gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, turystycznej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej, edukacyjnej, transportowej i pralniczej.

Tarcza 6.0 Jak złożyć wniosek? 

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich tarcz, wnioski składamy drogą elektroniczną. Jeśli chodzi o zawieszenie składek oraz świadczenie postojowe, to odpowiednim miejscem jest ZUS. Przedsiębiorcy zainteresowani dotacją mogą złożyć wniosek na stronie internetowej praca.gov.pl. Muszą jednak pamiętać o tym, że pomoc przysługuje osobom prowadzącym działalność co najmniej przez trzy miesiące od udzielenia wsparcia. Jeśli chodzi o dofinansowanie miejsc pracy, to należy zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 

Więcej o: