Posłanka Izabela Leszczyna i poseł Janusz Cichoń - oboje z Koalicji Obywatelskiej - w interpelacji poselskiej oczekują od premiera Morawieckiego wyjaśnień ws. sygnalizowanych przez organizacje pożytku publicznego problemów z tegorocznym jednym procentem od podatku dochodowego. Doszło do nich po tym, jak od początku 2020 r. obowiązek rozliczenia 1 proc. podatku przejęło Centrum Kompetencyjne Rozliczeń. To część Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
Posłowie KO alarmują, że z docierających do nich sygnałów z OPP oraz od osób niepełnosprawnych czy ich rodzin wynika, że nie trafiła do nich część należnych im pieniędzy.
Powyższe osoby wskazują, iż duża część pieniędzy przekazanych przez ich znajomych w zeznaniu PIT nie przeszła do fundacji, a tym samym fundacje nie miały podstaw do zasilenia nadwyrężonych budżetów. Zdaniem rodziców niepełnosprawnych powyższa sytuacja związana jest z licznymi błędami po stronie administracji skarbowej
- czytamy w interpelacji.
Leszczyna i Cichoń oczekują od premiera Morawieckiego wyjaśnień m.in. w zakresie tego, jakie kwoty trafiły do OPP w ramach jednego procentu w 2019 i 2020 r., jakie kwoty zostały wstrzymane, kto i jak kontroluje Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w zakresie rozliczenia 1 proc. podatku, czy istnieją procedury weryfikacji tego czy wszystkie środki zostały przekazane od OPP, albo co powinni zrobić rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy posiadają dowody (w postaci zeznań PIT osób z rodziny) na to, że poszczególne sumy nie zostały przekazane organizacjom przez CKR w Bydgoszczy.
Z pilną interwencją do premiera wystąpił także senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. We wniosku o informację Brejza prosi Morawieckiego m.in. o odpowiedź, dlaczego osoby potrzebujące nie otrzymują przekazanego im 1 proc. podatku PIT oraz w ilu przypadkach wypłata środków została opóźniona albo zablokowana.
Czy Pan Premier zdaje sobie sprawę, że zablokowane przekazywania środków z 1 proc. dla dzieci niepełnosprawnych w wielu przypadkach oznacza pogorszenie stanu zdrowia, a nawet zagrożenie życia?
- pyta Brejza. Wnosi także o pilną kontrolę w sprawie zablokowanych środków.
Interpelacje poselskie w tej sprawie złożyli także posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej i poseł Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
W ostatnich tygodniach coraz więcej członków rodzin osób niepełnosprawnych oraz organizacji pożytku publicznego alarmuje, iż nie otrzymało jeszcze wszystkich spodziewanych środków w ramach jednego procentu. Agnieszka Jóźwicka, która nagłośniła problem, pisze, że "znakomita większość beneficjentów" otrzymała mniej środków niż rok temu, niektórzy nawet o 80 proc
O brakujących pieniądzach piszą także niektóre stowarzyszenia i fundacje. Rodzice niepełnosprawnych dzieci wskazują, że w wykazie wpłat z 1 proc. podatku nie widzą kwot z zeznań PIT np. członków rodziny.
Prawdopodobną przyczyną problemów jest bałagan organizacyjny po zmianie organu zajmującego się rozliczaniem 1 proc. PIT. Wcześniej robiły to lokalne urzędy skarbowe.
OPP nie otrzymują też już informacji do jakiego urzędu skarbowego "należy" dany podatnik. Wszystkie wpływy są teraz opisane jako Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w Bydgoszczy. To utrudnia kontrolę poprawności przelewów. Ale to nie jest jedyny kłopot.
"Koalicja" pięciu fundacji (m.in. Avalon czy "Zdążyć z Pomocą") pisze, że brak informacji skąd pochodzi ile darowizn w ramach 1 proc. PIT, utrudnia weryfikację skuteczności prowadzonych apeli i zbiórek. Ta informacja pozwalała na prowadzenie statystyk wpłat i lepiej budować akcje zbiórkowe. Teraz OPP zostały jej pozbawione. Fundacje w petycji do ministra finansów apelują o przywrócenie informacji o urzędach skarbowych przy poszczególnych wpłatach 1 proc.
Rzeczniczka prasowa ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Iwona Prószyńska poinformowała na Twitterze, że w 2020 r. do organizacji pożytku publicznego trafiło więcej środków z 1 proc. podatku niż rok wcześniej. Dodała, że OPP posiadają szczegółową informację w zakresie środków przekazanych przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na rzecz OPP przekazano 907 mln złotych. Być może do końca roku ta kwota jeszcze wzrośnie. Na razie, choć to o ponad 30 mln więcej niż w 2019 r., to jednocześnie oznacza najmniejszy wzrost rok do roku (o ok. 3,5 proc.) od dziesięciu lat.