Gdzie są pieniądze z 1 proc. podatku? Posłowie chcą wyjaśnień od premiera Morawieckiego

"Docierają do nas niepokojące sygnały, iż niektóre organizacje pożytku publicznego oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych i sami niepełnosprawni nie otrzymali należnych im pieniędzy" - piszą w interpelacji poselskiej adresowanej do premiera Morawieckiego posłowie Koalicji Obywatelskiej. Oczekują od premiera wyjaśnień. Wniosek o pilną interwencję Morawieckiego w tej sprawie złożył także senator KO Krzysztof Brejza.

Posłanka Izabela Leszczyna i poseł Janusz Cichoń - oboje z Koalicji Obywatelskiej - w interpelacji poselskiej oczekują od premiera Morawieckiego wyjaśnień ws. sygnalizowanych przez organizacje pożytku publicznego problemów z tegorocznym jednym procentem od podatku dochodowego. Doszło do nich po tym, jak od początku 2020 r. obowiązek rozliczenia 1 proc. podatku przejęło Centrum Kompetencyjne Rozliczeń. To część Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Posłowie KO alarmują, że z docierających do nich sygnałów z OPP oraz od osób niepełnosprawnych czy ich rodzin wynika, że nie trafiła do nich część należnych im pieniędzy.

Powyższe osoby wskazują, iż duża część pieniędzy przekazanych przez ich znajomych w zeznaniu PIT nie przeszła do fundacji, a tym samym fundacje nie miały podstaw do zasilenia nadwyrężonych budżetów. Zdaniem rodziców niepełnosprawnych powyższa sytuacja związana jest z licznymi błędami po stronie administracji skarbowej

- czytamy w interpelacji.

Leszczyna i Cichoń oczekują od premiera Morawieckiego wyjaśnień m.in. w zakresie tego, jakie kwoty trafiły do OPP w ramach jednego procentu w 2019 i 2020 r., jakie kwoty zostały wstrzymane, kto i jak kontroluje Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w zakresie rozliczenia 1 proc. podatku, czy istnieją procedury weryfikacji tego czy wszystkie środki zostały przekazane od OPP, albo co powinni zrobić rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy posiadają dowody (w postaci zeznań PIT osób z rodziny) na to, że poszczególne sumy nie zostały przekazane organizacjom przez CKR w Bydgoszczy.

Z pilną interwencją do premiera wystąpił także senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. We wniosku o informację Brejza prosi Morawieckiego m.in. o odpowiedź, dlaczego osoby potrzebujące nie otrzymują przekazanego im 1 proc. podatku PIT oraz w ilu przypadkach wypłata środków została opóźniona albo zablokowana. 

Czy Pan Premier zdaje sobie sprawę, że zablokowane przekazywania środków z 1 proc. dla dzieci niepełnosprawnych w wielu przypadkach oznacza pogorszenie stanu zdrowia, a nawet zagrożenie życia?

- pyta Brejza. Wnosi także o pilną kontrolę w sprawie zablokowanych środków.

Interpelacje poselskie w tej sprawie złożyli także posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej i poseł Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Bill GatesKolejne 250 mln od Fundacji Gatesów na rozwój szczepionki na koronawirusa

Gdzie jest 1 proc. z podatku?

W ostatnich tygodniach coraz więcej członków rodzin osób niepełnosprawnych oraz organizacji pożytku publicznego alarmuje, iż nie otrzymało jeszcze wszystkich spodziewanych środków w ramach jednego procentu. Agnieszka Jóźwicka, która nagłośniła problem, pisze, że "znakomita większość beneficjentów" otrzymała mniej środków niż rok temu, niektórzy nawet o 80 proc

O brakujących pieniądzach piszą także niektóre stowarzyszenia i fundacje. Rodzice niepełnosprawnych dzieci wskazują, że w wykazie wpłat z 1 proc. podatku nie widzą kwot z zeznań PIT np. członków rodziny. 

Prawdopodobną przyczyną problemów jest bałagan organizacyjny po zmianie organu zajmującego się rozliczaniem 1 proc. PIT. Wcześniej robiły to lokalne urzędy skarbowe.

OPP nie otrzymują też już informacji do jakiego urzędu skarbowego "należy" dany podatnik. Wszystkie wpływy są teraz opisane jako Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w Bydgoszczy. To utrudnia kontrolę poprawności przelewów. Ale to nie jest jedyny kłopot.

"Koalicja" pięciu fundacji (m.in. Avalon czy "Zdążyć z Pomocą") pisze, że brak informacji skąd pochodzi ile darowizn w ramach 1 proc. PIT, utrudnia weryfikację skuteczności prowadzonych apeli i zbiórek. Ta informacja pozwalała na prowadzenie statystyk wpłat i lepiej budować akcje zbiórkowe. Teraz OPP zostały jej pozbawione. Fundacje w petycji do ministra finansów apelują o przywrócenie informacji o urzędach skarbowych przy poszczególnych wpłatach 1 proc.

Ministerstwo Finansów: więcej pieniędzy niż rok temu

Rzeczniczka prasowa ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Iwona Prószyńska poinformowała na Twitterze, że w 2020 r. do organizacji pożytku publicznego trafiło więcej środków z 1 proc. podatku niż rok wcześniej. Dodała, że OPP posiadają szczegółową informację w zakresie środków przekazanych przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na rzecz OPP przekazano 907 mln złotych. Być może do końca roku ta kwota jeszcze wzrośnie. Na razie, choć to o ponad 30 mln więcej niż w 2019 r., to jednocześnie oznacza najmniejszy wzrost rok do roku (o ok. 3,5 proc.) od dziesięciu lat.

Jeden prezent więcejW te święta zróbmy jeden prezent więcej

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: