Zwroty za odwołane wycieczki z powodu epidemii. UFG przypomina: Wnioski można składać tylko do końca roku

Z Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłacono już ponad 100 milionów złoty - przekazał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG przypomina, że wnioski o zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu COVID-19 można składać tylko do końca bieżącego roku.

Przedstawiciele Funduszu podkreślili, że wypłaty dla poszkodowanych turystów i przedsiębiorców są wypłacane codziennie. Nie wszyscy jednak złożyli wnioski, dlatego UFG przypomina, że należy się spieszyć, bo ostateczny termin o zwrot pieniędzy z TFZ mija wraz z końcem bieżącego roku.

UFG: Wnioski o zwroty za odwołane wycieczki można składać tylko do końca roku

"100 mln zł zwrócone podróżnym za imprezy turystyczne odwołane z powodu COVID. Kolejne wypłaty w drodze. Ważne: czas na złożenie wniosku tylko do 31.12.2020" - napisał na Twitterze Damian Ziąber, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Paczkomat (zdjęcie ilustracyjne)InPost na giełdzie w Amsterdamie? Polska firma wyceniania na 37 mld zł

Wniosek o zwrot pieniędzy za wycieczkę składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Ostateczny termin na wniesienie wniosku upływa 31 grudnia 2020 r. Termin dotyczy jednak tylko nowych wniosków. Fundusz przypomina, że wnioski, które zostały już złożone, będą rozpatrywane i wyjaśniane również po nowym roku. W 2021 r. będzie również możliwość składania korekt do już złożonego wniosku.

UFG: Na zwroty przeznaczono ponad 300 milionów zł

Fundusz niedawno informował, że o zwrot środków na rzecz swoich klientów wnioski złożyło już ponad 270 firm - organizatorów turystyki. Na konta ponad 84 tys. podróżnych, którzy zawarli umowę o imprezę turystyczną, powinno trafić niemal 253 milionów zł. Z kolei podróżni złożyli już 94 tys. wniosków.

Godziny dla seniorówKasy dla seniorów zastąpią godziny dla seniorów? Jest nowa propozycja

Marek Niechciał, członek zarządu UFG, wskazał, że środki publiczne przewidziane na zwroty za wycieczki odwołane z powodu pandemii koronawirusa powinny wystarczyć dla wszystkich poszkodowanych.

- Zgodnie z ustawą, wnioski o zwrot środków można składać do 31 grudnia tego roku, do czego zachęcamy wszystkich organizatorów turystyki. Na ten cel przewidziano 300 mln zł. Niektóre wnioski się powtarzają, dlatego możemy powiedzieć, że środków wystarczy dla wszystkich uprawnionych - powiedział.

Wyliczenia Funduszu wskazują na to, że łączna kwota do zwrotu wynikająca z połączonych wniosków podróżnych i organizatorów turystyki wyniesie ok. 260 milionów zł wobec 300 milionów zł pierwotnie przeznaczonych na wypłaty.

Zobacz wideo Pandemia zmieniła biznes. „Przesunięcie w stronę online już zostanie”
Więcej o: