Galerie handlowe zamknięte od 28 grudnia. Jakie sklepy pozostaną otwarte?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia nieczynnych będzie większość sklepów w galeriach handlowych. Wiemy, jakich placówek nie będą dotyczyć obostrzenia.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie lockdownu po Świętach Bożego Narodzenia. Jedną z kluczowych zmian będzie zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw., co oznacza ponowne zamknięcie galerii handlowych

Zobacz wideo „Cel redukcji emisji CO2 sam się nie wykona. Potrzeba olbrzymich inwestycji”

Galerie handlowe zamknięte od 28 grudnia. Jakie sklepy pozostaną otwarte?

Podobnie jak miało to miejsce podczas ostatniego zamknięcia galerii handlowych, otwarte wciąż pozostaną sklepy spożywcze, apteki, drogerie, placówki budowlane oraz meblowe, ale także sklepy zoologiczne oraz z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi. 

W galeriach handlowych będzie obowiązywał także zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem następujących usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Dodatkowo w rozporządzeniu wyszczególniono, że od 28 grudnia zakazane będzie prowadzenie działalności handlowo-usługowej na wyspach handlowych. 

Jakie obostrzenia będą w placówkach handlowych? 

W przypadku stosowania środków ostrożności, w obowiązującym od 28 grudnia reżimie sanitarnym nie będzie wielu zmian. Sklepy są zobowiązane do zapewnienia klientom środków do dezynfekcji rąk. Dodatkowo w przypadku placówek handlowych o powierzchni nie większej niż 100 mkw może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw. W przypadku większych sklepów limit to jedna osoba na 15 mkw. 

Więcej o: