Godzina policyjna - tylko z tego powodu możesz wyjść z domu w sylwestra

Rząd wydał nowe rozporządzenie, które dotyczy między innymi wprowadzenia godziny policyjnej w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia. Nowe przepisy przewidują dwa wyjątki, w których dozwolone będzie wyjście z domu.

Od godziny 19:00 31 grudnia do godziny 6:00 rano 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będzie godzina policyjna. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w restrykcjach zapowiedziano jakieś wyjątki od tej zasady. Najwięcej pytań dotyczy m.in. wyprowadzania psów na spacer po godzinie 19:00 czy poruszania się samochodem.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Godzina policyjna w sylwestra nie ma formuły zakazu

Jak podaje wprost.pl, w rozporządzeniu nie użyto formuły zakazu. Pojawia się jedynie stwierdzenie, że w noc sylwestrową na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej "przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu":

  • wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej,
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Adam Niedzielski na konferencji prasowej mówił, że za niezbędną potrzebę związaną z bieżącymi sprawami życia codziennego można uznać na przykład wyjście do apteki czy do lekarza. Dziennikarze RMF FM dostali z kolei potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia, że w tym punkcie znajduje się też konieczność wyprowadzenia psa na spacer. Niedozwolone będzie jednak odpalenie fajerwerków przed blokiem. - Trudno to uznać za realizację potrzeby życiowej - powiedział minister Niedzielski w money.pl. Resort zachęca jednak, by były to tylko nagłe przypadki. Dodatkowo, zgodnie z przepisami, sylwestra będzie można spędzić w gronie maksymalnie pięciu dodatkowych osób spoza grona domowników. 

W takich sytuacjach nie będzie więc groził mandat w wysokości do nawet tysiąca złotych. Wiele pytań dotyczy też przemieszczania się samochodem. Zgodnie z rozporządzeniem można przemieszczać się w celach zawodowych, związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej czy załatwianiem bieżących spraw życia codziennego. Nie można więc pojechać w tych godzinach na zabawę sylwestrową. Prawnicy zauważają jednak, że policja nie będzie miała środków, by sprawdzić, czy nasz cel podróży jest prawdziwy.

Zamieszki w Warszawie po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji Sylwester. Służby w gotowości. Ludzie skrzykują się na "imprezę u Kaczora"

Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Prawnicy mają wąpliwości

Zakaz przemieszczania się w sylwestra wprowadzony zostaje rozporządzeniem. Według prawników i konstytucjonalistów, bez ogłoszenia stanu klęski żywiołowej nie można ograniczać praw obywatelskich, a takie rozporządzenia mogą prowadzić do negatywnych skutków prawnych. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar również zwrócił na to uwagę. Podkreślił też, że ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która stanowi podstawę dla wydawanych przez rząd rozporządzeń, nie upoważnia do uregulowana w rozporządzeniu zakazu przemieszczania się.

W rozporządzeniu znalazły się także dodatkowe obostrzenia. W dniach od 28 grudnia do 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness (z wyjątkiem tych, które oferują działalność leczniczą lub prowadzą zajęcia dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych). Ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych - w obiektach o powierzchniach powyżej 2000 mkw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego np. ubrań. Mogą w nich jednak działać: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi.

Zdjęcie ilustracyjne Jest rozporządzenie ws. "godziny policyjnej" w sylwestra. Zakaz przemieszczania się z wyjątkami

Więcej o: