Brexit. Orange utrzyma niższe stawki za połączenia do Wielkiej Brytanii

Orange Polska zdecydował się wprowadzić pięciomiesięczną promocję dla abonentów w Wielkiej Brytanii. W tym okresie będą płacili oni za roaming tyle samo, co obecnie.

Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania wyjdzie ze struktur Unii Europejskiej. Jedną z konsekwencji brexitu będzie brak obowiązywania jednolitej dla całej UE niższej stawki roamingu. Obecni na polskim rynku operatorzy zapowiedzieli, że Wielka Brytania zostanie przeniesiona do drugiej strefy taryfowej, co wiązać się będzie z podwyżką opłat za usług telekomunikacyjne. 

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty

Orange utrzyma stawki dla abonentów z Wielkiej Brytanii

Wyższych opłat unikną przynajmniej początkowo klienci Orange Polska. Operator poinformował we wtorek 21 grudnia, że od 1 stycznia do końca maja obowiązywać będzie promocja, w ramach której jego abonenci w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych, takich jak Gibraltar, będą płacili dotychczasowe stawki za usługi.

"Będą rozliczani za połączenia telefoniczne, SMSy i MMSy tak samo jak w kraju - jeśli korzystają z nielimitowanych ofert, nie będą za nie ponosili dodatkowych opłat, a jeśli mają w planie taryfowym pakiety minut czy SMS-ów, po ich wyczerpaniu będą rozliczani wg stawek krajowych. Korzystanie z internetu będzie możliwe w ramach pakietów przyznanych w planie taryfowym - tak samo jak w roamingu w UE" - przekazał operator.

Boris Johnson sceptycznie i porozumieniu z UEJohnson przypiera Unię. "Zmiana stanowiska, albo umowy nie będzie"

Z oferty promocyjnej skorzystać będą mogli klienci indywidualnie, biznesowi, użytkownicy ofert na kartę, a także osoby korzystające z usług nju mobile i Orange Flex.

Brexit. Ile wynosi roaming w UE? 

Od 15 maja 2020 r. w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem unijnym, obowiązywały poniższe, maksymalne stawki za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów wspólnoty:

  • 0,81 zł netto/1 zł brutto za minutę połączenia;
  • 0,25 zł netto/0,31 zł brutto za wysłaną wiadomość SMS.

Dla porównania, według stawek podanych przez Orange dwa tygodnie temu połączenia wychodzące będą kosztowały w Orange 4,94 zł za minutę. Odebranie telefonu z Wielkiej Brytanii do Polski będzie kosztowało polskiego użytkownika 2,02 zł za minutę. Za wiadomość SMS przyjdzie zapłacić 1,51 zł, a wykorzystanie 1 MB transferu danych wyniesie 31,76 zł.

BrexitBrexit zmienia zasady dot. pracy na wyspach. Od stycznia potrzebna wiza

Więcej o: