Francja otwiera granicę z Wielką Brytanią. Służby przygotowują punkty pobrań w portach i na parkingach

Ministerstwo spraw zagranicznych podało, że od północy Francja częściowo przywraca ruch na granicy z Wielką Brytanią. Resort zaznacza, że obywatele Polski będą mogli wjechać do Francji po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa PCR lub równoważnego sprzed maksymalnie 72 godzin.

"Ruch osób między Wielką Brytanią a Francją zostaje częściowo przywrócony od godziny 0:00 23 grudnia br. Przekraczać granicę mogą obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele innych państw, którzy zamieszkują na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, albo muszą się przemieścić na teren Francji w niezbędnym celu wskazanym w załączniku do komunikatu o otwarciu granicy" - brzmi komunikat MSZ.

Francuski rząd poinformował, że o północy zostanie częściowo zniesiony zakaz wjazdu dla osób, w tym przewoźników przybywających z Wielkiej Brytanii. O tej godzinie mija termin dwudniowego zamknięcia granic wprowadzonego w niedzielę przez francuskie władze w związku z wykryciem na wyspach nowego szczepu koronawirusa.

O północy wznowiony zostanie ruch towarowych przewoźników samochodowych, kolejowych i morskich przybywających z Wielkiej Brytanii do Francji, niezależnie od obywatelstwa pracowników. Testy będą także dotyczyły przewoźników.

Testy w portach i na parkingach

Brytyjskie władze przygotowują specjalne punkty pobrań w portach i na parkingach dla kierowców ciężarówek, zablokowanych od niedzieli w Wielkiej Brytanii. Nowe przepisy sanitarne na francusko-brytyjskiej granicy będą obowiązywały co najmniej do 6 stycznia.

W mediach społecznościowych MSZ podaje link do spisu honorowanych testów antygenowych, których wynik można przedstawić przy wjeździe na teren Francji.

Nowy szczep koronawirusa odizolował Wielką Brytanię

W związku z informacją o nowym szczepie koronawirusa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, wiele europejskich krajów zdecydowało się zakazać lotów z Wielkiej Brytanii. Francja postanowiła także zamknąć tunel pod kanałem La Manche, a więc jedyną (inną niż morska) drogę łącząca Wielką Brytanię z Europą kontynentalną.

Decyzja spowodowała, że na granicy z Francją utknęło mnóstwo kierowców, m.in. z Polski. W Kent na przejazd przez kanał oczekuje około 3 tys. ciężarówek.

Zobacz wideo Kto będzie pierwszą zaszczepioną osobą? "Chętnych jest już dwudziestu"
Więcej o: