Brexit. Ursula von der Leyen rozmawiała z Borisem Johnsonem. Główną przeszkodą rybołówstwo

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem na temat problemów w osiągnięciu porozumienia dotyczącego umowy o wzajemnym handlu. Jeśli do końca bieżącego roku UE i Wielka Brytania nie podpiszą umowy dojdzie do tzw. twardego brexitu.

Do rozmowy telefonicznej pomiędzy Ursulą von der Leyen i Borisem Johnsonem doszło w poniedziałek (21 grudnia). Głównym tematem rozmowy było rybołówstwo, które jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia handlowego pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Liderzy obu państw rozmawiali również na temat restrykcji wprowadzanych w życie przez państwa UE w związku z wykryciem w południowej Anglii nowego szczepu koronawirusa.

Brexit. Boris Johnson rozmawiał z Ursulą von der Leyen. Nowa propozycja ws. rybołówstwa

Jak podaje agencja Reutera, Unia Europejska jest skłonna do akceptacji stopniowego zmniejszania wartości swoich połowów na wodach Wielkiej Brytanii. Zmniejszanie połowów mogłoby się rozpocząć już w 2021 r. i ostatecznie mogłoby osiągnąć wartość nawet do 25 procent.

- Pozostajemy optymistami, ale nie mamy jeszcze dobrych wiadomości do przekazania. Nadal istnieją kwestie sporne… pracujemy nad tymi problemami, nasi negocjatorzy będą kontynuować rozmowy. Ale w tej chwili nie ma wystarczających postępów. To nie jest umowa, którą premier mógłby podpisać - powiedział Robert Jenrick, brytyjski sekretarz ds. mieszkaniowych.

O problemach w osiągnięciu porozumienia o wzajemnym handlu z Wielką Brytanią informował również Michel Barnier, główny negocjator UE w sprawie umowy brexitowej. Barnier przekazał wysłannikom 27 państw członkowskich UE, że zawarcie porozumienia jest coraz bliżej, ale największym problemem pozostaje rybołówstwo.

Brexit. Umowa o wzajemnym handlu musi być podpisana do końca roku

Wraz z końcem bieżącego roku zakończy się okres przejściowy, w którego czasie Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, ale utrzymuje z Brukselą stosunki handlowe na zasadach unijnych. Jeśli nie dojdzie do podpisania umowy o wzajemnym handlu, to nastąpi tzw. twardy brexit. Kontakty handlowe pomiędzy UE i Wielką Brytanią nie będą regulowane żadną umową i będą odbywać się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu. Twardy brexit może oznaczać powrót opłat celnych i ograniczeń ilościowych w handlu.

Zobacz wideo Pandemia zmieniła biznes. „Przesunięcie w stronę online już zostanie”
Więcej o: