Sąd Apelacyjny odrzucił skargę Gazpromu. Chodzi o wyrok ws. arbitrażu z PGNiG

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazprom i Gazprom Export o uchylenie wyroku częściowego Trybunału Arbitrażowego ad hoc w Sztokholmie wydanego w postępowaniu z przeciwko Gazpromowi dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany na podstawie kontraktu jamalskiego - podało PGNiG.

Jak czytamy w komunikacie: "Sąd Apelacyjny w Sztokholmie:

  1. odrzucił skargę Gazpromu jako niedopuszczalną pod względem formalnym w zakresie dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału dotyczącego jurysdykcji oraz zakresu uprawnień Trybunału do zmiany ceny kontraktowej,
  2. oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu w pozostałym zakresie, dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału potwierdzającego skuteczność wniosku renegocjacyjnego PGNiG oraz spełnienie przesłanek kontraktowych uprawniających PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej,
  3. zasądził od Gazpromu na rzecz PGNiG koszty zastępstwa procesowego".
Zobacz wideo Zakaz przemieszczania się w sylwestra niekonstytucyjny? Co na to premier?

Sąd: Skarga Gazpromu jest bezzasadna

Wyrok jest prawomocny. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie nie udzielił zezwolenia na złożenie apelacji od wyroku do Sądu Najwyższego, uznając, że sprawa nie ma charakteru precedensowego.

"Postępowanie ws. skargi Gazpromu o uchylenie wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z dnia 30 marca 2020 r. (...) jest w toku, przy czym w ocenie spółki ww. skarga jest bezzasadna i powinna zostać oddalona" - czytamy dalej.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Brexit z umową ma być na wyciągnięcie ręki. Funt w górę

Spór Gazpromu z PGNiG. Wyroki korzystne dla PGNiG 

W czerwcu 2018 r. Trybunał Arbitrażowy ad hoc wydał korzystny dla PGNiG wyrok częściowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko Gazpromowi i Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej.

30 marca br. PGNiG podało, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Kontrola graniczna na polsko-niemieckim przejściu granicznym Słubicach. Niemcy zwiększyły kontrole na granicy z Polską. Niektórzy kierowcy zawracają

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Więcej o: