Sąd Apelacyjny odrzucił skargę Gazpromu. Chodzi o wyrok ws. arbitrażu z PGNiG
Jak czytamy w komunikacie: "Sąd Apelacyjny w Sztokholmie:
- odrzucił skargę Gazpromu jako niedopuszczalną pod względem formalnym w zakresie dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału dotyczącego jurysdykcji oraz zakresu uprawnień Trybunału do zmiany ceny kontraktowej,
- oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu w pozostałym zakresie, dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału potwierdzającego skuteczność wniosku renegocjacyjnego PGNiG oraz spełnienie przesłanek kontraktowych uprawniających PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej,
- zasądził od Gazpromu na rzecz PGNiG koszty zastępstwa procesowego".
Sąd: Skarga Gazpromu jest bezzasadna
Wyrok jest prawomocny. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie nie udzielił zezwolenia na złożenie apelacji od wyroku do Sądu Najwyższego, uznając, że sprawa nie ma charakteru precedensowego.
"Postępowanie ws. skargi Gazpromu o uchylenie wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z dnia 30 marca 2020 r. (...) jest w toku, przy czym w ocenie spółki ww. skarga jest bezzasadna i powinna zostać oddalona" - czytamy dalej.
Spór Gazpromu z PGNiG. Wyroki korzystne dla PGNiG
W czerwcu 2018 r. Trybunał Arbitrażowy ad hoc wydał korzystny dla PGNiG wyrok częściowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko Gazpromowi i Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej.
30 marca br. PGNiG podało, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Największa sieć handlowa Polsce zapowiada rewolucję. Aplikacja zastąpi popularną kartę Moja Biedronka
-
Promocje na Dzień Kobiet. Biedronka, Lidl i Rossmann ze specjalnymi ofertami
-
Olivier Dassault, francuski miliarder i polityk, zginął w katastrofie helikoptera. Macron: Wielka strata
-
Koronawirus w Polsce. Michał Rogalski dla Gazeta.pl: Epidemia traci impet, szczyt jest na horyzoncie
- Niemcy. Skandal z maseczkami. Polityk CDU miał zarobić 250 000 euro. Podjął decyzję o zakończeniu kariery
- Concorde - ikona lotnictwa, która umarła przedwcześnie. Ale dziś i tak nie miałaby szansy żyć
- Najstarszy znany dziki ptak wydał na świat potomstwo. Wisdom ma już 70 lat
- Jedna z najstarszych w Polsce chińskich restauracji zamknie się na stałe. Przez koronawirusowy lockdown
- Wybuch Etny widać na zdjęciach z kosmosu. Fotografie pokazują też spływającą lawę