Narodowa kwarantanna od 28 grudnia. Jakie obostrzenia wejdą w życie?

Od poniedziałku 28 grudnia wchodzi w życie rozporządzenie regulujące koronawirusowe obostrzenia. Będzie ono obowiązywać do końca ferii, czyli do 17 stycznia. Jakie restrykcje wchodzą w życie? Na co należy zwrócić uwagę?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami nowe obostrzenia określane mianem narodowej kwarantanny wejdą w życie od poniedziałku 28 grudnia. Ograniczenia mają obowiązywać do 17 stycznia. 

Galerie handlowe zamknięte, ale w nie całości 

Kluczową ze zmian będzie zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw. W praktyce oznacza to ponowne zamknięcie galerii handlowych. Według rozporządzenia w centrach wciąż otwarte będą: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Zobacz wideo Zakaz przemieszczania się w sylwestra niekonstytucyjny? Co na to premier?

Dodatkowo w galeriach handlowych zakazane będzie prowadzenie działalności usługowej z wyłączeniem m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych czy placówek bankowych. Pełną listę oraz inne obostrzenia, jakie dotyczą funkcjonowania placówek handlowych w najbliższych dniach, można znaleźć w TYM MIEJSCU

Nowe obostrzenia. Hotele i stoki otwarte tylko w wyjątkowych przypadkach 

Zmianą względem obowiązujących dotychczasowo przepisów jest niemal całkowite zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych dla turystów i podróżnych. Przypominamy, że można było korzystać z ich usług w przypadku podróży służbowych. Od poniedziałku z hoteli korzystać będą mogli tylko m.in. medycy, piloci i załogi samolotów, kierowcy oraz cześć funkcjonariuszy służb państwowych, a także dyplomaci i sportowcy. 

Aby skorzystać z usług hoteli, należy potwierdzić tożsamość oraz fakt, że korzysta się z niego w celach służbowych. Dla medyków takowym potwierdzeniem będzie dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. W przypadku innych osób - legitymacja służbowa. 

Analogiczna sytuacja dotyczy stoków narciarskich, z których korzystać będzie można jedynie w ramach sportu zawodowego. 

Nowe obostrzenia od 28 grudnia. Co pozostaje zamknięte? 

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos. Bezwzględnie wyłączone z użytku pozostają dyskoteki, kluby nocne, a także działalności usługowe związane z poprawą kondycji fizycznej, czyli baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness, a także wszelka infrastruktura sportowa.

Więcej o: