Zmiany w handlu od 28 grudnia. Jakie obostrzenia wchodzą w życie?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, od 28 grudnia do 17 stycznia nieczynnych będzie większość sklepów w galeriach handlowych. Wyjaśniamy, jakie sklepy oraz placówki usługowe wciąż będą otwarte.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, od poniedziałku 28 grudnia wchodzi w życie narodowa kwarantanna. Nowe obostrzenia potrwają co najmniej do 17 stycznia, a kluczowe zmiany dotyczą funkcjonowania branży handlowej. 

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Poważne zmiany w handlu. Jakich sklepów nie obowiązują ograniczenia? 

Od poniedziałku obowiązuje zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw. Oznacza to ponowne zamknięcie galerii handlowych. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich restrykcji, w centrach wciąż otwarte są: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi oraz usługami telekomunikacyjnymi.

Nowe obostrzenia w branży handlowej. Jakie usługi będą otwarte w galeriach handlowych?

Zakaz obowiązuje nie tylko placówki handlowe, ale również usługowe. W rozporządzeniu znalazł się jednak zapis, że nie dotyczy to następujących usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Dodatkowo zakazane jest prowadzenie działalności handlowo-usługowej na wyspach handlowych. 

Jakie obostrzenia będą w placówkach handlowych? 

Jeśli chodzi o reżim sanitarny obowiązujący w sklepach, to od 28 grudnia nie ma żadnych nowych zmian. Placówki handlowe muszą zapewnić klientom środki do dezynfekcji rąk. Wciąż obowiązują limity osób przebywających jednocześnie w sklepach. W przypadku placówek handlowych o powierzchni nie większej niż 100 mkw może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw. W przypadku większych sklepów limit - jedna osoba na 15 mkw.

Więcej o: