Masz nieuregulowane długi, nie wyjedziesz z kraju. W Rosji już 4 mln osób na czarnej liście

Coraz więcej mieszkańców Rosji dostaje zakaz wyjazdu z kraju w związku z nieuregulowanym zadłużeniem - ich liczba przekroczyła 4 mln. Przy czym niekoniecznie dług musi być wysoki.

By obywatel Rosji trafił na czarną listę, potrzebna jest decyzja sądu. Według przekazu agencji informacyjnej TASS, rosyjskie sądy wydają takie postanowienia najczęściej wobec osób niezamożnych, zalegających z opłatami za usługi komunalne.

ROSJA, MOSKWA, KREMLRosja. Zakaz opuszczania kraju za długi. Na czarnej liście tysiące osób

Rosja. Ponad 4 mln osób z zakazem wyjazdu z kraju

Rosyjska opozycja zwracała wcześniej uwagę, że zakaz nakładany bywa na przeciwników politycznych władzy jako forma represji. Otrzymał go kiedyś na przykład najbardziej bodaj obecnie znany opozycjonista, Aleksiej Nawalny, który od sierpnia, po zamachu na jego życie, przebywa w Niemczech, gdzie przechodzi rehabilitację. Opiekujący się nim lekarze, część ekspertów wojskowych z krajów NATO oraz specjaliści Organizacji do spraw zakazu Broni Chemicznej orzekli, że lidera rosyjskiej opozycji usiłowano zamordować za pomocą wojskowej substancji trującej.

Za długi na czarną listę

Zakaz opuszczania kraju dotyczy wszelkiego rodzaju zadłużeń, w pierwszej kolejności wobec państwa. Na czarnych listach służb granicznych są osoby zalegające z opłatami za prąd, wodę i gaz, niepłacące czynszu za mieszkanie, a także niesolidni podatnicy i kierowcy nie płacący mandatów. Ograniczenie w podróżowaniu za granicę dotyka również osoby, które nie płacą alimentów i innych świadczeń, do zapłacenia których zobowiązane zostały wyrokiem sądu.

Siedziba rosyjskiego MSZW rosyjskim MSZ zniknął milion dolarów w gotówce. Pieniądze były schowane w pudełku po wódce

Zobacz wideo Ćwiczenia rosyjskiego arsenału jądrowego. Okręt podwodny odpalił cztery rakiety
Więcej o: