Willa na Żoliborzu kosztuje więcej niż dom z filmu "Kevin sam w domu". Ceny nieruchomości w górę

Słynny dom McCalisterów znany z filmu "Kevin sam w domu" istnieje naprawdę. Jego wycena może zaskakiwać - szczególnie w kontekście cen polskich nieruchomości. Okazuje się bowiem, że w Polsce nie brakuje bardziej wystawnych nieruchomości.

Ile wart jest dom rodziny McCalisterów, w którym filmowy Kevin dał wycisk dwójce złodziei? Amerykański portal Zillow wycenia go aktualnie na 1 mln 655 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu 6 mln 123 tys. zł. Dużo? Zgodnie z wyliczeniami portalu Domiporta.pl na droższe nieruchomości można trafić w Polsce.

Dom, którym kręcono filmowy hit, znajduje się na przedmieściach Chicago w niewielkiej miejscowości Winnetka. Ma powierzchnię 394 m kw. - w środku znajdziemy pięć sypialni i cztery łazienki.

Domy w Polsce droższe od tego, w którym Kevin ścigał rabusiów

W serwisie Domiporta znajduje się aktualnie 109 domów w cenie zbliżonej do aktualnej wartości domu rodziny Kevina. Droższych jest kolejnych 470. Najwięcej z nich, co nie jest zaskoczeniem, znajduje się w Warszawie i okolicach.

Mając do dyspozycji około 6 mln zł, możemy kupić m.in. willę z 1905 r. w najpiękniejszej części Konstancina-Jeziorny – jedną z najciekawszych polskich rezydencji inspirowanych francuskimi willami z okresu II Cesarstwa. Jeśli interesuje nas coś nowszego, możemy wybrać luksusową willę o klasycznej i ponadczasowej architekturze wybudowaną w 2009 roku w Podkowie Leśnej. W najbardziej prestiżowych dzielnicach Warszawy bywa już dużo drożej. Przedwojenna willa "z historią" na Żoliborzu z 1936 roku, zachowana w niemal oryginalnym stanie, to koszt 14 mln zł.

Z wyjściowym budżetem będzie nas za to stać na dom w Gdyni-Kamiennej Górze, jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Trójmiasta położonej w sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej, Bulwaru Nadmorskiego oraz portu jachtowego.

Wielbicielom drewnianej architektury możemy polecić Zespół Dworsko - Leśny Kryńszczak położony w okolicach Łukowa. Obiekt powstał w 1904 r., został odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i nazywany jest perłą architektury.

W Poznaniu za taką kwotę możemy kupić kamienicę położoną 200 m od Starego Rynku. Na najwyższym piętrze znajduje się apartament z pokojem kąpielowym oraz ogrodem zimowym z widokiem na poznański Ratusz.

We Wrocławiu, lekko nadwyrężając wyjściowy budżet, możemy nabyć rezydencję zlokalizowaną w dzielnicy Krzyki. Koszt to 7,5 mln zł jednak nieruchomość podzielona jest na trzy moduły z niezależnymi wejściami, mogą więc w niej zamieszkać aż trzy rodziny. 

W Krakowie za nieco ponad 7 mln zł możemy nabyć rezydencję zlokalizowaną w prestiżowej dzielnicy - Wola Justowska, niedaleko Kopca Kościuszki. Nieruchomość o powierzchni 430 m2, położona na dużej działce i znajduje się 4 km od krakowskiego rynku.

Domy w Polsce coraz droższe

Wychodząc poza segment nieruchomości premium także na szerokim rynku mamy do czynienia ze wzrostem cen domów. Analiza portalu Domiporta.pl pokazuje, że w ciągu roku ofertowe ceny domów na największych rynkach w Polsce solidarnie wzrosły.

Ceny domów w PolsceCeny domów w Polsce Opracowanie: Domiporta.pl

Z największymi wzrostami mamy do czynienia w Krakowie, gdzie ceny ofertowe rok do roku są wyższe o niemal 13 proc. W Warszawie, Gdańsku  i Wrocławiu również mamy do czynienia z dwucyfrowymi wzrostami. Nieco niższe tempo wzrostu cen utrzymuje się w Poznaniu.

Czytaj też: Czegoś takiego nie było od poprzedniego kryzysu. Szaleństwo z domami w USAz

Rok 2020 mimo niespotykanych wcześniej trudności nie przyniósł spadku cen domów. Jak wynika z danych Domiporta Polacy podczas wiosennego lockdownu rozpoczęli poszukiwania większych mieszkań oraz właśnie domów.

Po wiosennym "wypłaszczeniu" się krzywej wzrostu cen już w czerwcu powróciły one do trendu wzrostowego. Najbardziej poszukiwanym zasobem stały się nieruchomości z ogrodem oraz te przystosowane do pracy zdalnej – odpowiedni metraż i liczba pomieszczeń. Dodatkowym paliwem dla cen nieruchomości były i są nadal rekordowo niskie stopy procentowe oraz postrzeganie tego rynku jako bezpiecznej przystani w trudnych czasach.

Zobacz wideo Partia 300 tys. szczepionek już w Polsce. Premier: W ciągu najbliższych miesięcy możemy wygrać z wirusem
Więcej o: