Jastrzębska Spółka Węglowa zmieni nazwę. "By instytucje finansowe nie identyfikowały nas z węglem"

Jastrzębska Spółka Węglowa w ciągu kilku miesięcy zmieni nazwę - poinformował prezes państwowego giganta. - Boli mnie to jako górnika z wykształcenia, ale wymaga tego sytuacja rynkowa - zapewnia szef JSW.

Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ujawnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że państwowa firma specjalizująca się w wydobyciu węgla koksowego, planuje tzw. "rebranding". Nie chce być już tak mocno i jednoznacznie kojarzona z "czarnym złotem".

- Myślimy o zmianie nazwy spółki, by instytucje finansowe nie identyfikowały nas z węglem. Boli mnie to jako górnika z wykształcenia, ale wymaga tego sytuacja rynkowa - stwierdził Hereźniak.

Jakie mogą być powody planów JSW? Wpływać na nie może nastawienie banków, które przewidują zmniejszenie wsparcia na projekty związane z węglem. Dla przykładu Santander Polska nie będzie  udzielał finansowania na budowę nowych elektrowni węglowych, ograniczenia w tym zakresie wprowadza mBank, a od 2025 roku kurek z pieniędzmi dla inwestycji branżowych zakręca też Deutsche Bank. Swoją politykę zmienia też JP Morgan, nazywany do tej pory "bankiem przemysłu naftowego".

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kopalni Węgla Kamiennego Ruch Ruda Bielszowice, Ruda Śląska 19.09.2018 (zdjęcie ilustracyjne)Górnicy świętują, ale powodów do radości brak. 3,3 mld zł strat branży

Prezes JSW: Wyeliminowanie węgla koksowego to kwestia dziesięcioleci

Szef górniczego giganta jest przekonany, że popyt na główny produkt spółki - węgiel koksowy - będzie się utrzymywał, bo jest on niezbędny do produkcji stali. - Wyeliminowanie węgla koksowego to perspektywa nie kilku lat, ale dziesięcioleci. Jeśli chcemy utrzymać w Europie przemysł stalowy, to będziemy potrzebowali węgla i koksu. Dlatego jestem spokojny o popyt na nasze produkty - stwierdził.

Wyjaśnił też, jakie są perspektywy dla JSW na najbliższe lata. - W przyszłości będziemy dążyć do rezygnacji z produkcji paliwa dla energetyki. Już teraz z roku na rok zmniejszamy jego udział w miksie produktów, a docelowo będzie znikał z naszej oferty. Potrzebujemy na to około dziesięciu lat - wyjaśnił.

Zobacz wideo Arktyczny lód umiera, stężenie CO2 jest rekordowe. Klimat wszedł do wielkiej polityki. "Tabelka w excelu przekonuje" [Oko na świat]

"Znaczenie JSW wzrośnie"

Wcześniej Hereźniak udzielił wywiadu portalowi WNP.pl. Podkreślił, że znaczenie JSW w regionie wzrośnie po tym, jak w marcu 2021 roku dojdzie do planowanego zamknięcia czeskich kopalń.

- We wrześniu tego roku węgiel koksowy ponownie trafił na listę surowców krytycznych dla Unii Europejskiej - podkreślił szef JSW.

Kopalnia (zdjęcie ilustracyjne)Miliony dla górników. JSW z pożyczką od PFR. Wcześniej dostała miliard

Miliard dla górniczej spółki

Jastrzębska spółka wciąż planuje inwestycje związane z węglem - buduje nowy blok energetyczny w Koksowni Radlin, planuje też uruchomienie nowej kopalni. Spółka na te cele zamierza przeznaczyć 700 mln zł.

Jednym ze źródeł finansowania tego typu inwestycji mogą być środki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Jastrzębska Spółka Węglowa w listopadzie poinformowała o otrzymaniu z PFR miliardowego wsparcia w formie pożyczki płynnościowej. Okres na spłatę zobowiązania przypada 30 września 2024 roku. 

Czytaj też: Góry niepotrzebnego węgla rosną. Elektrownie nie chcą go już odbierać

Więcej o: