Mieszkania droższe niż na początku roku. Raport Expandera i Rentier.io: ceny spadły w jednym mieście

Eksperci podsumowują rok 2020 na rynku nieruchomości. Epidemia koronawirusa okazała się dla niego dość łaskawa - mieszkania są droższe, niż na początku roku, a kwota udzielonych kredytów hipotecznych spadła niewiele w stosunku do zeszłego roku.

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że rynek nieruchomości dobrze poradził sobie w czasie epidemii koronawirusa. W aż w 14 z 15 badanych miastach, mieszkania są droższe niż na początku 2020 r. Jedynym, w którym odnotowano spadek, są Katowice (-3 proc.).

Imponujące są również dane na temat kredytów hipotecznych. Od stycznia do końca listopada wypłacono ich na kwotę 57,9 mld zł, a więc tylko o 3 proc. mniej niż w rekordowym 2019 r. Trzeba jednak dodać, że w dużej mierze jest to zasługa zamożnych kredytobiorców. Za ich sprawą średnia kwota kredytu po raz pierwszy w historii przekroczyła 300 000 zł. Wartym wspomnienia jest też nowy, rekordowo niski poziom stawki WIBOR 3M, która spadła do 0,21 proc. Dzięki temu w 2021 r. oprocentowanie i raty kredytów hipotecznych ustanowią nowe historyczne minimum.

Pandemia tylko nieznacznie ostudziła nastroje na rynku nieruchomości

Zamiast przepowiadanych spadków cen nastąpiło jedynie spowolnienie tempa wzrostu. Według NBP w 2019 r. ceny transakcyjne średnio wzrosły o 11 proc. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku tempo wzrostu wyniesie ok. 6 proc. Wynika to z zaskakująco dobrych danych w III kwartale i najnowszych dostępnych dotyczących cen ofertowych.

W listopadzie ceny w internetowych ogłoszeniach niemal wszędzie były wyższe niż na początku roku. Aż w 9 z 15 badanych przez na miast osiągnęły rekordowo wysoki poziom. W porównaniu z początkiem roku najbardziej wzrosły w Lublinie (9 proc.) i Krakowie (8,7 proc.). Oczywiście dane na temat cen transakcyjnych mogą okazać się nieco gorsze. Wszystko wskazuje jednak na to, że w zdecydowanej większości miast w IV kwartale będą one wyższe niż przed rokiem.  

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet mieszkaniowy. 1,5 mld zł na budowę nowych lokali

Średnia kwota kredytu hipotecznego przekroczyła 300 000 zł

Zaskakująco dobrze wyglądają również dane na temat wartości wypłaconych kredytów hipotecznych. Przypomnijmy, że wiosną banki mocno zaostrzyły warunki ich przyznawania. Dla przykładu minimalny wkład własny w większości przypadków wzrósł z 10 proc. do 20 proc. wartości nieruchomości. Mimo to od stycznia do listopada wypłacono kredyty na kwotę 57,9 mld zł. Nie udało się więc przebić wyniku z rekordowego 2019 r., ale ta wartość jest aż o 6 mld zł wyższa niż w tym samym okresie w 2018 r. Wynik jest tak wysoki przede wszystkim dzięki zamożnym klientom, dla których dwukrotnie wyższy wymagany wkład własny nie był żadną przeszkodą. Za ich sprawą w listopadzie średnia kwota wypłaconego kredytu wyniosła rekordowe 303 505 zł.

Ceny mieszkańCeny mieszkań Źródło: Expander

Zdecydowanie mniej kredytów. W 2021 r. rekordowo niskie raty

Jest jednak również druga strona medalu. Z powodu obaw o utratę pracy oraz przez zaostrzenie wymogów, Polacy zaciągnęli zdecydowanie mniej kredytów mieszkaniowych. Liczba kredytów wypłaconych od stycznia do listopada wyniosła 199,3 tys., a więc była o 20 tysięcy niższa niż przed rokiem i o 11 tysięcy niższa niż 2 lata temu. Mniej kredytów na niższe kwoty również przyczyniło się do wywindowania średniej kwoty do rekordowego poziomu.

Oprócz poziomu średniej kwoty, kredyty hipoteczne biją również dwa inne rekordy. Chodzi o poziom oprocentowania i wysokość rat. Od 14 grudnia stawka WIBOR 3M wynosi 0,21 proc., co jest najniższym poziomem w historii. Od niej zależy natomiast oprocentowanie większości dopiero wypłacanych jak i spłacanych już kredytów hipotecznych w złotych. Oprocentowanie niektórych kredytów w złotych, wypłaconych przed 2009 r., których marża wynosi 0,8 proc., spadnie do zaledwie 1,01 proc. W przypadku kredytów wypłacanych obecnie zdarzają się oferty z marżą 1,9 proc. Dzięki spadkowi WIBORu oprocentowanie początkowe w takim przypadku wyniesie 2,11 proc., czyli najmniej w historii.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

Jeśli wspomniany poziom stawki WIBOR się utrzyma do końca grudnia, to w przyszłym roku wielu kredytobiorców zapłaci najniższe raty w historii. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat udzielonego w na początku 2008 r. rata po aktualizacji oprocentowania wyniesie zaledwie 1159 zł. Jeszcze w styczniu 2020 r. wynosiła 1313 zł. Rata w stosunku do grudniowej spadnie jednak tylko o 1 zł – 2 zł, ponieważ WIBOR spadł przecież minimalnie - z 0,22 proc. do 0,21 proc.

Ofertowe ceny mieszkań w listopadzie 2020 r.

Ranking kredytówRanking kredytów Źródło: Expander

Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 43 898 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w listopadzie 2020 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.

Więcej o: