PGG z 2 mld zł straty w 2020 r. W przyszłym roku kolejne zamknięcia kopalń

Strata Polskiej Grupy Górniczej po trzech kwartałach 2020 r. wyniosła ok. 2 mld zł i można się spodziewać, że na koniec roku będzie na podobnym poziomie, poinformował prezes PGG Tomasz Rogala.

"W całym 2020 roku strata PGG będzie oscylować wokół 2 mld zł i raczej nie powinna się powiększyć" - powiedział Rogala podczas wideokonferencji. - Rok zakończy się stratą, lecz warto pamiętać, że gdyby PGG S.A. nie podjęła aktywnych działań osłonowych, powiększyłaby się ona o znacznie ponad pół miliarda złotych - zaznaczył prezes Tomasz Rogala.

Zobacz wideo Maciejewska: Premier kręci nosem na pieniądze na zieloną transformację

Prezes dodał, że "wydobycie węgla w tym roku będzie na poziomie 24.2-24.3 mln ton".

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kopalni Węgla Kamiennego Ruch Ruda Bielszowice, Ruda Śląska 19.09.2018 (zdjęcie ilustracyjne)Górnicy świętują, ale powodów do radości brak. 3,3 mld zł strat branży

PGG wyłączy z eksploatacji 2 kopalnie w 2021 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Polska Grupa Górnicza (PGG) wyłączy z eksploatacji dwie kopalnie w 2021 roku, poinformował prezes PGG Tomasz Rogala.

- W pierwszym kwartale 2021 zostanie wstrzymane wydobycie w ruchu 'Pokój' działającym w strukturach KWK 'Ruda' w Rudzie Śląskiej. Nastąpi także połączenie Kopalni 'Wujek' z Kopalnią 'Murcki-Staszic' - powiedział Rogala podczas wideokonferencji. Produkcja w mijającym roku wyniesie ok. 22-23 mln t.

Decyzja o wstrzymaniu wydobycia wynika z tego, że zostały wyczerpane zasoby węgla.

W 2020 r. PGG zredukowała koszty o ok. 650 mln zł

Rogala dodał, że w trakcie roku 2020 udało się wprowadzić wiele procedur racjonalizujących wydatki, co pozwoliło osiągnąć redukcję kosztów o ok. 650 mln zł.

Pytany o negocjacje z Grupą Tauron Polska Energia, prezes stwierdził, że "rozmowy są trudne, ale powinny się zakończyć porozumieniem".

- Zależy nam na zrozumieniu i poszanowaniu tego mechanizmu, który pozwala ostatecznie wszystkim stronom zachować równowagę i sprawia, że przedsiębiorstwa mogą funkcjonować normalnie – powiedział Tomasz Rogala.

PGG jest największą firmą w sektorze węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2019 r. wydobycie w kopalniach wyniosło ok. 29,5 mln ton.

Więcej o: