Godziny dla seniorów w sylwestra. Czy obowiązują 31 grudnia?

W sylwestra handel wygląda nieco inaczej, choć nie ma ustawowych wytycznych w tej materii. Co w takim razie z godzinami dla seniorów? Czy obowiązują w sylwestra?

Choć sylwester to wyjątkowa noc, to ustawowo handel tego dnia nie podlega ograniczeniom. Trzeba jednak pamiętać o obostrzeniach, które zostały wprowadzone ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. Dotyczą one m.in. funkcjonowania sklepów, w których może przebywać max. 1 osoba na 15 mkw w sklepach powyżej 100 mkw, oraz 1 os/10 mkw w mniejszych placówkach.

Zobacz wideo Mandat za spacer w sylwestra? Niejasne wypowiedzi przedstawicieli rządu

Wciąż musimy pamiętać o godzinach dla seniorów, które  zostały po raz pierwszy wprowadzone na wiosnę. Potem je zniesiono, ale powróciły podczas drugiej fali koronawirusa mimo krytyki tego rozwiązania, jaką wystosowały m.in. organizacje handlowe.

Czy godziny dla seniorów obowiązują w sylwestra?

W przeciwieństwie do Wigilii 24 grudnia, rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przewiduje, że w sylwestra obowiązują godziny dla seniorów. Oznacza to, że między godziną 10:00 a 12:00 zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. 

Niestety nie wszyscy stosują się do przepisów o zasłanianiu ust i nosa Nie tylko Biedronka. UOKiK wziął się za Kauflanda i Intermarche. Chodzi o wsteczne rabaty

Godziny dla seniorów obowiązują nie tylko w sklepach spożywczych, ale także w drogeriach, aptekach oraz w placówkach pocztowych. Wyjątkiem, gdy można obsłużyć osobę młodszą niż 60 lat, jest wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenie żywieniowego w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Ponadto godziny dla seniorów nie obowiązują w placówkach handlowych działających w szkołach i placówkach oświatowych, w portach lotniczych i nie dotyczą handlu hurtowego.

Jakie sklepy będą otwarte w czasie narodowej kwarantanny? Nowe obostrzenia w handlu. Jakie sklepy będą otwarte? [LISTA]

Do której otwarte są sklepy w sylwestra?

W sylwestra nie przewidziano w ustawie skróconego czasu pracy. Większość sieci zamyka jednak sklepy o godzinie 18:00 lub 19:00. Najdłużej będą pracowały Żabki otwarte do 22:00 lub 23:00. W Nowy Rok, 1 stycznia obowiązuje zakaz handlu, zakupy będą zatem możliwe jedynie w małych sklepach prowadzonych przez właścicieli lub w Żabkach działających na zasadzie franczyzy. 

Więcej o: