Choć sylwester to wyjątkowa noc, to ustawowo handel tego dnia nie podlega ograniczeniom. Trzeba jednak pamiętać o obostrzeniach, które zostały wprowadzone ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. Dotyczą one m.in. funkcjonowania sklepów, w których może przebywać max. 1 osoba na 15 mkw w sklepach powyżej 100 mkw, oraz 1 os/10 mkw w mniejszych placówkach.
Wciąż musimy pamiętać o godzinach dla seniorów, które zostały po raz pierwszy wprowadzone na wiosnę. Potem je zniesiono, ale powróciły podczas drugiej fali koronawirusa mimo krytyki tego rozwiązania, jaką wystosowały m.in. organizacje handlowe.
W przeciwieństwie do Wigilii 24 grudnia, rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przewiduje, że w sylwestra obowiązują godziny dla seniorów. Oznacza to, że między godziną 10:00 a 12:00 zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.
Godziny dla seniorów obowiązują nie tylko w sklepach spożywczych, ale także w drogeriach, aptekach oraz w placówkach pocztowych. Wyjątkiem, gdy można obsłużyć osobę młodszą niż 60 lat, jest wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenie żywieniowego w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Ponadto godziny dla seniorów nie obowiązują w placówkach handlowych działających w szkołach i placówkach oświatowych, w portach lotniczych i nie dotyczą handlu hurtowego.
W sylwestra nie przewidziano w ustawie skróconego czasu pracy. Większość sieci zamyka jednak sklepy o godzinie 18:00 lub 19:00. Najdłużej będą pracowały Żabki otwarte do 22:00 lub 23:00. W Nowy Rok, 1 stycznia obowiązuje zakaz handlu, zakupy będą zatem możliwe jedynie w małych sklepach prowadzonych przez właścicieli lub w Żabkach działających na zasadzie franczyzy.