Czy 1 stycznia sklepy są otwarte? Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok?

Już dzisiaj Nowy Rok, dzień ustawowo wolny od pracy, choć nie dla wszystkich. Czy 1 stycznia sklepy są otwarte? Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok?

Tuż przed noworoczną imprezą nie obowiązywały żadne odgórne obostrzenia dotyczące handlu. 31 stycznia bez problemu można było zaopatrzyć się w sklepach na sylwestra. Inaczej wygląda to dzisiaj, w Nowy Rok.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Czy 1 stycznia sklepy są otwarte? 

W Nowy Rok obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że znakomita większość sklepów jest dzisiaj zamknięta. Zakaz obowiązuje bowiem wszystkie duże sieci, jak Lidl, Biedronka czy Tesco. Wyłączone są z niego jednak stacje benzynowe, restauracje, kawiarnie czy kwiaciarnie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie by zjeść posiłek z lokalu gastronomicznego lub zrobić zakupy na stacji benzynowej. Jednak mimo zakazu handlu są sklepy, które mogą być dzisiaj otwarte.

Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok?

Jak już wspomnieliśmy, zamknięte z pewnością są dzisiaj supermarkety. Przepisy o zakazie handlu przewidują jednak wyjątki dla sklepów, w których za ladą stanie właściciel. Takie miejsca mogą być otwarte 1 stycznia, istnieje wiec duża szansa zrobienia zakupów w małych osiedlowych sklepach. Kolejny wyjątek dotyczy osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę dzieło. 

W związku z powyższym 1 stycznia mogą być otwarte wybrane sklepy Żabka, Lewiatan, Freshmarket czy Carrefour Express. Nie ma regulacji, w jakich godzinach sklepy te będą działały w Nowy Rok, toteż trzeba po prostu szukać otwartej placówki. 

Godzin dla seniorów 1 stycznia

Godziny dla seniorów obowiązują co najmniej do 17 stycznia. Rząd nie informował o uchyleniu tych przepisów 1 stycznia, tak jak miało to miejsce w Wigilię 24 grudnia. Oznacza to, że w Nowy Rok pomiędzy godziną 10:00 a 12:00 zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. 

Więcej o: