Czy 1 stycznia sklepy są otwarte? Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok?

Już dzisiaj Nowy Rok, dzień ustawowo wolny od pracy, choć nie dla wszystkich. Czy 1 stycznia sklepy są otwarte? Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok?

Tuż przed noworoczną imprezą nie obowiązywały żadne odgórne obostrzenia dotyczące handlu. 31 stycznia bez problemu można było zaopatrzyć się w sklepach na sylwestra. Inaczej wygląda to dzisiaj, w Nowy Rok.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Czy 1 stycznia sklepy są otwarte? 

W Nowy Rok obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że znakomita większość sklepów jest dzisiaj zamknięta. Zakaz obowiązuje bowiem wszystkie duże sieci, jak Lidl, Biedronka czy Tesco. Wyłączone są z niego jednak stacje benzynowe, restauracje, kawiarnie czy kwiaciarnie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie by zjeść posiłek z lokalu gastronomicznego lub zrobić zakupy na stacji benzynowej. Jednak mimo zakazu handlu są sklepy, które mogą być dzisiaj otwarte.

Zdjęcie ilustracyjneMultimedia nie usuwa programów Polsatu. Ale będzie mogła to zrobić

Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok?

Jak już wspomnieliśmy, zamknięte z pewnością są dzisiaj supermarkety. Przepisy o zakazie handlu przewidują jednak wyjątki dla sklepów, w których za ladą stanie właściciel. Takie miejsca mogą być otwarte 1 stycznia, istnieje wiec duża szansa zrobienia zakupów w małych osiedlowych sklepach. Kolejny wyjątek dotyczy osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę dzieło. 

Budzisko. Granica polsko- litewska w czasie pandemiiObowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski

W związku z powyższym 1 stycznia mogą być otwarte wybrane sklepy Żabka, Lewiatan, Freshmarket czy Carrefour Express. Nie ma regulacji, w jakich godzinach sklepy te będą działały w Nowy Rok, toteż trzeba po prostu szukać otwartej placówki. 

Godzin dla seniorów 1 stycznia

Godziny dla seniorów obowiązują co najmniej do 17 stycznia. Rząd nie informował o uchyleniu tych przepisów 1 stycznia, tak jak miało to miejsce w Wigilię 24 grudnia. Oznacza to, że w Nowy Rok pomiędzy godziną 10:00 a 12:00 zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. 

Więcej o: