Czy 3 stycznia jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy 3 stycznia sklepy są otwarte?

PiS wprowadził zakaz handlu w niedzielę już trzy lata temu. Dopiero jednak od roku obowiązuje on w pełnej formie. Oznacza to, że większość niedzieli jest niehandlowa. Wyjątkiem są tygodnie poprzedzające ważne wydarzenia, gdy do sklepów wybiera się więcej osób, takie jak święta czy zakończenie oraz rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Rząd zdecydował, że podobnie jak przed rokiem, w 2021 r. będziemy mieli siedem niedzieli handlowych. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Niedziele handlowe w 2021 roku:

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca, 
  • 29 sierpnia, 
  • 12 grudnia, 
  • 19 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele zniknie?Czy czeka nas więcej niedzieli handlowych? Premier Morawiecki wyjaśnia

Czy 3 stycznia to niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

W niedzielę 3 stycznia obowiązuje zakaz handlu. Tym samym nie zrobimy zakupów w supermarketach, które będą zamknięte tego dnia. Z zakazu handlu wyłączone są jednak dobrze współcześnie bardzo dobre zaopatrzone stacje benzynowe. Oprócz tego w każdą niedzielę otwarte mogą być restauracje, kawiarnie, cukiernie, lodziarnie, apteki oraz kwiaciarnie. 

Zakupy można jednak zrobić w sklepach, gdzie za ladą stanie właściciel. W niedzielę niehandlową otwarte mogą być także miejsca, gdzie pracują osoby zatrudnione na umowę o zlecenie lub o dzieło. W związku z powyższym otwarte w niedziele bywają wybrane sklepy Żabka działające na zasadzie franczyzy, a także niektóre markety Carrefoura, czy Lewiatana.

Jakie sklepy będą otwarte w czasie narodowej kwarantanny?Nowe obostrzenia w handlu. Jakie sklepy będą otwarte? [LISTA]

Podczas dzisiejszych zakupów nie trzeba martwić się godzinami dla seniorów między 10:00 a 12:00. Te bowiem obowiązują jedynie od poniedziałku do piątku. Toteż w dzisiejszą niedzielę zakupy mogą robić wszyscy, niezależnie od godziny. 

Więcej o: