Z banku Pekao odchodzi dwóch wiceprezesów. "Odmienna wizja rozwoju"

Wiceprezesi Pekao Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji. Jak powód odejścia podali "odmienne wizje rozwoju banku".

"Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna informuje, że w dniu 31 grudnia 2020 r. Pan Tomasz Styczyński oraz Pan Grzegorz Olszewski złożyli rezygnacje z funkcji Wiceprezesów Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Pekao. 

Tomasz Styczyński złożył rezygnację z dniem 31 stycznia 2021 r. Taka forma rezygnacji związana jest z dokończeniem prowadzonych przez niego spraw w instytucji, "w szczególności związanych z transformacją Pionu Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, oraz umożliwieniu Radzie Nadzorczej Banku wyboru następcy". Z kolei odejście Grzegorza Olszewskiego, odpowiedzialnego za dział technologii i usług korporacyjnych,  zmaterializuje się 31 grudnia 2020 r.

Jak powód rezygnacji w obydwu przypadkach podano odmienną wizję "rozwoju banku". 

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Odejście członków zarządu zbiega się w czasie z decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który poinformował w czwartek, że ze względu na złą sytuację Idea Banku skorzystał z prawnej możliwości przeprowadzenia tzw. przymusowej restrukturyzacji. Klienci nie muszą podejmować żadnych działań.

W związku z zaistniałą sytuacją, od 3 stycznia 2021 r. klienci Idea Banku formalnie staną się klientami banku Pekao. Co oznacza to w praktyce? Do Pekao zostaną przeniesione wszystkie depozyty (konta bankowe, lokaty) oraz kredyty klientów Idea Banku. Wszystkie produkty (konta, karty płatnicze, kredyty itp.) pozostaną aktywne. Wszystkie środki klientów będą cały czas bezpieczne. 

Z decyzją Funduszu nie zgadza się właściciel (poprzez swoje spółki) większościowego pakietu akcji banku Leszek Czarnecki. "Dzisiejsza decyzja BFG o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku jest jawnym pogwałceniem prawa. (...) Jako większościowy właściciel banku odbieram działania BFG i KNF jako realizację tzw. Planu Zdzisława Sokala, który został mi przedstawiony przez poprzedniego szefa KNF pana Marka Ch. jako groźba" - napisał Czarnecki (więcej o "planie Zdzisława Sokala" pisaliśmy tutaj). 

Temat wywołał lawinę komentarzy wśród polityków i rynkowych ekspertów. - Myślę, że jako podatnicy zapłacimy za tę nacjonalizację ogromną cenę - napisał np. mecenas Roman Giertych: 

Placówka Idea Bank przy ulicy Marszałkowskiej"To jest skandal". Komentarze po przejęciu Idea Banku przez Pekao

Pekao: Idea Bank nie był w stanie się tanio finansować

Tymczasem według zarządu Pekao jednorazowe koszty integracji wyniosą łącznie ok. 120 mln zł i zostaną poniesione głównie w IV kwartale 2021 r. "Łączną wartość synergii kosztowych szacujemy na ok. 420 mln zł w ciągu 10 lat, przy jednoczesnym koszcie integracji, który szacujemy na 120 mln zł. Jest to netto wartość transakcji w ciągu 10 lat ok. 300 mln zł dla banku" - powiedział p.o. prezesa Banku Pekao Leszek Skiba podczas wideokonferencji. 

"Jako duży bank możemy finansować się tanim pieniądzem, który później przeznaczamy jako kredyt dla klientów. Idea Bank nie był w stanie się tanio finansować, w związku z tym nie mógł tej synergii wykorzystać" - zaznaczył Skiba.

Bank podał w prezentacji, że posiada znaczący potencjał redukcji kosztu finansowania depozytów i widzi także potencjał do wygenerowania dodatkowych synergii po stronie przychodów z powiększonej bazy klientów, co może mieć dodatkowy, pozytywny wpływ na wyniki finansowe Pekao. Jak podano, dzięki przejęciu portfel kredytów mikro oraz małych i średnich firm zwiększy się o ok. 50 proc. do 12,4 mld zł. Liczba klientów mikro i MSP wzrośnie o ok. 200 tys. 

Pekao jest częścią grupy PZU. Jego aktywa na koniec 2019 r. wyniosły 203,32 mld zł. 

Idea Bank przymusowo przejęty przez Pekao. Co to oznacza dla klientów banku?Idea Bank przymusowo przejęty przez Pekao. Co to oznacza dla klientów banku?

Więcej o: