Brexit. Koniec okresu przejściowego. Wielka Brytania po 47 latach żegna się z UE

O północy zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, choć nie należała do Wspólnoty, to pozostawała związana z nią regulacjami. Teraz obowiązuje już nowa umowa handlowa i otwiera się kolejny rozdział w relacjach Brukseli z Londynem.

Był 23 czerwca 2016 r., kiedy Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za wyjściem z UE. Niecały rok później Londyn wysłał wniosek do Brukseli uruchamiając artykuł 50 unijnego traktatu. Wniosek otrzymał ówczesny szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Rozpoczęły się negocjacje najpierw w sprawie umowy określającej warunki wyjścia z Unii, m.in. gwarantującej prawa Europejczykom na Wyspach Brytyjskich, w tym Polakom, a później w sprawie nowej umowy handlowej.

Zobacz wideo Sikorski: Decyzja o powiązaniu funduszy z praworządnością już zapadła

Porozumienie określające nowe zasady współpracy wynegocjowano tydzień temu.

Nie można świętować rozwodu. To było bolesne, bardzo żałowałem, że do tego doszło, ale na szczęście nastąpił uporządkowany brexit

- skomentował unijny negocjator Michel Barnier.

Mamy naszą wolność w naszych rękach i od nas zależy, czy wykorzystamy ją jak najlepiej - podkreślił. Zwrócił przy tym uwagę, że Wielka Brytania zyskała swobodę, aby robić różne rzeczy inaczej, jeśli nie lepiej niż Unia Europejska

- napisał z kolei w opublikowanym w czwartek wieczorem noworocznym przesłaniu brytyjski premier, Boris Johnson.

Dzięki umowie od 1 stycznia 2021 nie ma ceł ani limitów eksportowych, choć pojawią się utrudnienia we wzajemnych kontaktach, bo Londyn nie chciał za bardzo wiązać się z Brukselą. Od północy Wielka Brytania i Unia Europejska to odrębne rynki i obszary celne oraz regulacyjne.

Brexit. Zmieniają się zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii.

Od 1 stycznia 2021 r. podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów trzecich, czyli niebędących członkami Unii Europejskiej.

Zmiany oznaczają nowe górne granice limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym i nowe zasady przewozu zwierząt. Nie dotyczą one podróżnych z Irlandii Północnej, ponieważ w tym zakresie będzie ona traktowana jak państwo członkowskie UE.

Czytaj więcej: Brexit. Zmieniają się zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Więcej o: