"Na podstawie Umowy Dotacji BFG udzieli wsparcia na rzecz Banku w wysokości 193.000.000 zł w celu pokrycia różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań Idea Bank S.A. i wartością przejmowanych praw majątkowych Idea Bank S.A." - podał Pekao w komunikacie na stronie internetowej.
Bank dodał też, że po informacji Funduszu o udzieleniu dotacji spełniły się wszystkie warunki i nie ma już przeszkód, aby przejął on działalność operacyjną Idea Banku.
Zgodnie z decyzją, którą w czwartek podjął Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Idea Bank został przymusowo odebrany właścicielom (w związku z tym, że był - jak twierdzi BFG - zgrożony upadłością), czyli m.in. Leszkowi Czarneckiemu i kontrolowanym przez niego spółkom Getin Holding i Getin Noble Bank (oraz innym, mniejszym akcjonariuszom). W ramach procedury tzw. przymusowej restrukturyzacji, od 3 stycznia 2021 r. jego nowym właścicielem będzie bank Pekao. Do kontrolowanej przez państwo instytucji zostaną przeniesione wszystkie depozyty (konta bankowe, lokaty) oraz kredyty klientów Idea Banku. Wszystkie produkty (konta, karty płatnicze, kredyty itp.) pozostaną aktywne, a środki klientów będą cały czas bezpieczne. Klienci nie muszą w związku z tym podejmować żadnych działań.
Nie zmienią się także m.in. numery rachunków, terminy ważności kart płatniczych, PIN-y do kart, warunki kredytów, numery rachunków do spłaty kredytów, strona systemu bankowości internetowej czy dane do logowania do systemów bankowości elektronicznej.
Nadal będą realizowane przelewy z kont w Idea Banku, a na rachunki trafiały transfery przychodzące. Nastąpi natomiast zmiana szyldów placówek Idea Banku na Pekao. Ogólnie wszystkie oddziały banku będą działać tak jak dotychczas, acz - jak informuje BFG - przed udaniem się do placówki należy sprawdzić godziny otwarcia. 4 stycznia oddziały będą czynne od 13.00.
Z decyzją BFG nie zgadza się Leszek Czarnecki, który zapowiedział dochodzenie roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym i pozew przeciwko członkom zarządu banku Pekao, którzy głosowali za przejęciem jego spółki.
Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank S.A. jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków
- pisał Czarnecki w oświadczeniu opublikowanym przez mec. Romana Giertycha, który reprezentuje jego interesy.