Poczta Polska. Wznowiono możliwość wysyłania przesyłek do Wielkiej Brytanii

Z dniem 4 stycznia 2021 r. Poczta Polska wznawia przyjmowanie priorytetowych przesyłek listowych oraz paczek pocztowych adresowanych do Wielkiej Brytanii. Trzeba pamiętać, że po brexicie obowiązują zmiany przy nadawaniu do tego kraju przesyłek pocztowych z zawartością towarów.

Wielka Brytania od lat zajmuje bardzo wysoką pozycję w wymianie pocztowej z Polski. W 2019 była na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem liczby wysyłanych listów i za USA po względem liczby wysłanych przesyłek Global Expres oraz na trzecim miejscu pod względem liczby nadanych paczek (po Niemcach i USA). Stąd tak ważna jest informacja dla polskich nadawców, o zmianach przepisów celnych związanych z wysyłanymi do Wielkiej Brytanii przesyłkami - poinformowała Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. - Poczta Polska po przerwie spowodowanej utrudnieniami transportowymi ponownie umożliwia wysyłanie paczek i listów do tego kraju - dodała.

Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Poczta Polska wznawia wysyłanie przesyłek do Wielkiej Brytanii

Wznowienie usług pocztowych obejmuje priorytetowe przesyłki listowe, w tym polecone oraz paczki pocztowe (priorytetowe i ekonomiczne) adresowane do Wielkiej Brytanii. Przy nadawaniu do Wielkiej Brytanii przesyłek pocztowych z zawartością towarów konieczne jest wypełnianie przez nadawców deklaracji celnych CN 22 lub CN 23, w zależności od rodzaju przesyłki, tak jak obecnie ma to miejsce przy nadawaniu przesyłek do krajów i terytoriów spoza Unii Europejskiej. W deklaracji celnej nadawca podaje dane na potrzeby kontroli celnej, m.in. zawartość przesyłki, ilość i wartość wysyłanych towarów z określeniem waluty, w jakiej ta wartość jest wyrażona. W przypadku przesyłek handlowych pożądane jest wpisanie kodu taryfy celnej oraz kraju pochodzenia towarów. 

W przypadku paczek nadawanych z wykorzystaniem samokopiującego formularza-pliku CP 72 (druk PP S.A. nr 271), deklaracja celna CN 23 stanowi jedną z kartek tego formularza-pliku. W związku z tym, wystarczy wypełnienie tego formularza (łącznie z polami dotyczącymi zawartości) oraz dołączenie dodatkowego egzemplarza deklaracji celnej (druk PP S.A. nr 241), wymaganego przez Pocztę Wielkiej Brytanii. 

Będą obowiązywały opłaty celne

Przesyłki pocztowe z zawartością towarów nadawane w Wielkiej Brytanii od dnia wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej również powinny być zaopatrzone w deklaracje celne i będą podlegały w Polsce odprawie celnej przywozowej oraz wymaganym opłatom celnym i podatkowym z tytułu importu. 

- Jednocześnie informujemy, że od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii zostało zniesione zwolnienie z podatku VAT w odniesieniu do przesyłek handlowych o niskiej wartości. Dla nadawanej do Wielkiej Brytanii przesyłki handlowej o wartości GBP 0 - 135, sprzedawca będzie musiał zapłacić podatek VAT bezpośrednio do brytyjskiego organu podatkowego - tak, jakby miał siedzibę w Wielkiej Brytanii - napisano w komunikacie.

Więcej o: