Obowiązek obsługi elektronicznych skierowań wchodzi w życie 8 stycznia 2021 roku, ale już dziś szereg placówek korzysta z e-skierowania i ich liczba stale rośnie. Jak można przeczytać na stronie internetowej pacjent.gov.pl, epidemia koronawirusa sprawiła, że pacjenci są znacznie bardziej zainteresowani usługami dostępnymi online. Dziennie wystawianych jest już ponad 50 tys. e-skierowań.
Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów. Z każdym miesiącem do programu e-skierowań dołączają kolejne placówki. Pełna lista miejsc, w których można otrzymać i zrealizować elektroniczne skierowania została opublikowana TUTAJ.
By otrzymać e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila, należy zalogować się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i wpisać tam swój numer telefonu lub adres e-mailowy.
E-skierowanie można otrzymać w następujących postaciach:
E-skierowanie może być wystawione na:
E-skierowanie nie jest wystawiane na:
Jeśli lekarz nie wystawia jeszcze e-skierowań, wypisze skierowanie na dotychczasowym formularzu. Takie rozwiązanie będzie działało do 8 stycznia 2021 r. Wówczas należy umówić się do poradni przez telefon, podając dane z wydruku. Pacjentów nie obowiązuje już jednak termin 14 dni na osobiste dostarczenie skierowania.