Święto Trzech Króli 2021. 6 stycznia sklepy zamknięte, ale nie wszystkie. Sprawdź, które są otwarte

Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że - podobnie jak w niedzielę - Lidl, Carrefour, Auchan, Tesco, Netto, Dino działać nie mogą. Ale sklepy sieci Żabka czy osiedlowe mogą działać. Jakie jeszcze obiekty są otwarte?

6 stycznia 2021 to kolejna data w kalendarzu zaznaczono na czerwono - tego dnia obowiązuje bowiem święto Trzech Króli, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że sklepy w większości pozostają zamknięte. Lidl, Carrefour, Auchan, Tesco, Netto, Dino i inne supermarkety zostały zamknięte we wtorek w godz. 22-23. Na duże zakupy może więc być za późno, nie oznacza to jednak, że nie ma miejsc, gdzie można zrobić zakupy 6 stycznia. 

Sklep ŻabkaŻabka otworzyła 500 sklepów w 2020, do końca roku kolejne 500. Pomaga SI

Święto Trzech Króli. Które sklepy otwarte?

Zasady funkcjonowania sklepów są podobne, jak w przypadku niedzieli. Pracują więc małe sklepy prowadzone przez właścicieli lub członków najbliższej rodziny. Sklepy otwarte 6 stycznia znajdziemy więc na osiedlach, pracuje też wiele placówek sieci Żabka, bo często prowadzą je właściciele. 

W święto Trzech Króli otwarte są też stacje benzynowe, na których zrobić dziś można podstawowe zakupy, w tym spożywcze, napoje, zakupić posiłek. 

Jakie sklepy będą otwarte w czasie narodowej kwarantanny?Nowe obostrzenia w handlu. Jakie sklepy będą otwarte? [LISTA]

Jakie obiekty mogą pracować 6 stycznia?

Zgodnie z prawem oprócz stacji benzynowych 6 stycznia mogą działać apteki i punkty apteczne, bary i restauracje (z zastrzeżeniem świadczenia usług na dowóz lub wynos). W Trzech Króli wyślemy też list w niektórych placówkach (najczęściej tych otwartych całodobowo) lub skorzystamy z punktu pocztowego (są dostępne m.in. w sklepach osiedlowych czy Żabkach). 

10 lat świętowania Trzech Króli w nowy sposób

Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od 2011 roku - ustawę regulującą tę kwestię przyjęto we wrześniu 2010 r. Wprowadzono wtedy zmiany do kodeksu pracy, które uniemożliwiają normalne świadczenie usług większości przedsiębiorstw. 

Czytaj też: Urlop 2021. Kiedy wypadają dni wolne od pracy? Kiedy warto wziąć wolne?

Oficjalna nazwa święta przypadającego 6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego. Jest to jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich, która, według ekspertów, została wprowadzona jeszcze przed zwyczajem świąt Bożego Narodzenia. Święto odnosi się do postaci trzech mędrców, którzy wyruszyli prowadzeni Gwiazdą Betlejemską. 

Ze świętem ma też związek zwyczaj związany z kolędą. Ksiądz odwiedzający domostwo pisze często na drzwiach litery K+M+B pochodzące, wedle tradycji od imion trzech władców Kacper, Melchior, Baltazar, lub, według innych źródeł, od zwrotu łacińskiego "Christus Mansionem Benedicat", który tłumaczyć można na "Chryste błogosław temu domowi".

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?
Więcej o: