Prezent na koniec roku dla Rydzyka. 60 mln z budżetu. Na wystawę w muzeum im. św. Jana Pawła II

Budżet państwa znów okazał się hojny dla instytucji, z którą powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk. W rozporządzeniu opublikowanym tuż przed końcem roku czytamy bowiem o wydatkach na rzecz toruńskiego muzeum. Na organizację wystawy otrzyma 60 mln zł.

28 grudnia opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Widnieje w nim m.in. pozycja dotycząca wsparcia dla Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To instytucja, z którą poprzez fundację Lex Veritas powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Kwota 60 mln zł przeznaczona jest, wedle opublikowanego dokumentu, na "opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum".

Rozporządzenie ws. wydatków budżetowychRozporządzenie ws. wydatków budżetowych Źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200002422

W tym samym rozporządzeniu wskazane jest też inna, podobna instytucja. Wsparcie z budżetu jej udzielone jest jednak kilkadziesiąt razy mniejsze. 227 Nowa Wystawa Główna Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu uzyskała bowiem wsparcie w kwocie  1 230 000 zł. 

120 mln zł z resortu kultury dla muzeum o. Rydzyka

Dotacja z budżetu państwa nie jest jedynym transferem dla instytucji, którą zarządza fundacja powiązana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. W sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło o ponad 1,8 mln zł dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Tym samym wsparcie resortu na inwestycję wynosi łącznie prawie 120 mln zł.

Resort zwiększenie finansowania tłumaczył sytuacją na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia

"Nasze wiano na 100-lecie odzyskania niepodległości"

Toruńska inwestycja została wymieniona wśród nowoczesnych placówek, które mają stanowić "wiano na 100-lecie odzyskania niepodległości". "Poświęcone myśli i nauczaniu św. Jana Pawła II, budowa muzeum trwa od 2019 r., planowane zakończenie w 2021 r." - czytamy w komunikacie.

Podobne zapisy znajdują się na stronach fundacji Lux Veritatis. Muzeum "będzie depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski" - zapewnia organizacja powiązana z toruńskim duszpasterzem. 

- Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - głosił z kolei komunikat resortu kultury wydany w 2018 roku, kiedy ogłoszony plany budowy muzeum

Zobacz wideo Wiceminister Soboń komentuje słowa ojca Rydzyka
Więcej o: