Emerytura plus 2021. Ile wyniesie trzynasta emerytura? Dla kogo "czternastki"?

W 2021 roku emeryci mogą liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę. Ile wyniesie "trzynastka"? Komu przysługiwać będzie kolejne dodatkowe świadczenie?

Wielu emerytów miało obawy, że w związku z pandemią oraz kryzysem gospodarczym zlikwidowane zostaną niektóre świadczenia socjalne. Program emerytura plus, w ramach którego seniorzy otrzymują dodatkowe świadczenia, zostanie jednak utrzymany w 2021 roku. 

Zobacz wideo Andrzej Duda skomentował zamieszki na Kapitolu. "Reakcja jest zupełnie niewłaściwa"

Trzynasta emerytura. Ile wyniesie w 2021 roku? 

Trzynasta emerytura w 2021 roku wyniesie 1250 zł brutto, czyli o 50 zł więcej niż w minionym. Na rękę świadczeniobiorcy otrzymają około 1022 zł. Dodatkowe pieniądze otrzymają wszyscy emeryci oraz renciści uprawnieni do tego na dzień 31 marca 2021 roku. Pieniądze trafią na konto seniorów wraz z emeryturą w kwietniu. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, aby otrzymać świadczenie, nie należy składać żadnych wniosków

Pieniądze w portfelu. Płaca minimalna 2021. Ile wynosi najniższa krajowa? O ile wzrosła?

Dodatkowe emerytury w 2021. Komu przysługuje "czternastka"? 

W 2021 roku emeryci otrzymają także "czternastki". Zgodnie z zapowiedziami wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda czternasta emerytura miała wynieść 1300 zł brutto. Ostatecznie świadczenie wynosić będzie 1250 zł brutto. Dodatek otrzymają osoby uprawione na dzień 31 października 2020 roku, a więc na ich kontach trafią wraz z listopadowym świadczeniem. 

Rozporządzenie ws. wydatków budżetowych wspomina o instytucji powiązanej z o. Tadeuszem Rydzykiem Prezent na koniec roku dla Rydzyka. 60 mln z budżetu. Na wystawę

Pełna kwota czternastej emerytury ma trafić do osób, których świadczenie przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń (czyli brutto) wynosi maksymalnie 2900 zł. W przypadku świadczeń powyżej tego pułapu stosowana ma być zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli emerytura wyniesie 3000 zł, świadczeniobiorca otrzyma kwotę mniejszą o 100 zł itd. 

Więcej o: