Ceny niektórych wyrobów tytoniowych w górę przez nową akcyzę? Resort Zbigniewa Ziobry ma propozycję

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmianę sposobu wyliczania akcyzy na niektóre produkty tytoniowe - informuje money.pl. Pomysł resortu jest rozważany przez Ministerstwo Finansów.

Jak podaje money.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości wzięło pod lupę nowatorskie wyroby tytoniowe, do których zaliczamy m.in. coraz popularniejsze podgrzewacze tytoniu. Rozwiązanie proponowane przez resort Zbigniewa Ziobry ma przynieść miliony złotych z rozwijającego się segmentu gospodarki. 

Wyroby tytoniowe będą droższe? Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nową stawkę akcyzy 

Pod koniec grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało autopoprawkę do ustawy o podatku akcyzowym, która nie została jeszcze uchwalona. Resort zamierza wprowadzić stałą stawkę na wyroby nowatorskie. Obecnie wynosi ona 155,79 zł za każdy kilogram i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia, natomiast stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych to 0,55 zł za każdy mililitr. W nowym projekcie miałaby ona wynosić 239,3 zł za każde 1000 sztuk sprzedanych wyrobów nowatorskich.

Zobacz wideo Andrzej Duda skomentował zamieszki na Kapitolu. "Reakcja jest zupełnie niewłaściwa"

Według ministerstwa takie rozwiązanie pozwoli na uproszczenie przepisów, ale także pozwoli ustabilizować wpływy z akcyzy, które obecnie są zmienne na skutek wojny cenowej pomiędzy uczestnikami na rynku.

Resort proponuje nową akcyzę. Przedstawiciele branży zaskoczeni 

Na razie projekt jest rozważany przez Ministerstwo Finansów. Jego konsekwencją będzie znaczna podwyżka cen wyrobów nowatorskich. Resort Zbigniewa Zbiory chciałby, aby stawki akcyzowe dla takich produktów były na podobnym poziomie, co klasycznych tytoniowych. Obecnie - według wyliczeń MS - każda paczka papierosów to 9 zł akcyzy, wyroby nowatorskie przynoszą natomiast ponad trzykrotnie mniejszy wpływ do Skarbu Państwa. 

Mateusz Morawiecki Morawiecki: Podatki obniżone. Ekonomista: Tu dajemy, a tam zabieramy

Portal money.pl przytacza opinie zaskoczonych tym pomysłem przedstawicieli branży. Zauważają oni, że zróżnicowanie podatkowe względem wyrobów tytoniowych powinno występować ze względu na niższą szkodliwość dla zdrowia wyrobów nowatorskich. Dodatkowo w planach jest dyrektywa Komisji Europejskiej w tej sprawie. 

Nowe i wyższe podatki w 2021 roku

W 2021 roku weszło w życie kilka podwyżek podatków albo zupełnie nowych danin. Kluczowa zmiana to wprowadzenie podatku cukrowego, który znacznie wpłynął na podwyżkę cen słodkich napojów. Podrożały one o około 25-45 proc. Od początku 2021 r. obowiązuje opłata od "małpek" - 200 ml butelka 40 proc. wódki podrożała o 2 zł. Dodatkowo wprowadzona została opłata mocowa czy podatek handlowy, którym obarczone są sieci handlowe. 

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński Nowe i wyższe podatki w 2021 r. Z kont będą nam uciekały setki złotych

Więcej o: