Ulga mieszkaniowa w PIT. Minister finansów wydłużył zwolnienie podatkowe o rok

Osoby, które sprzedały mieszkanie w 2018 roku, będą miały dodatkowy rok, na przeprowadzenie inwestycji mieszkaniowej w celu uniknięcia zapłacenia podatku.

Zgodnie z prawem podatkowym od dochodu ze sprzedaży domu lub mieszkania należy zapłacić podatek w wysokości 19 proc. Uniknąć tego można w sytuacji, gdy zainwestuje się w inną nieruchomość w określonym czasie.

Zobacz wideo Borys: Po drugiej fali może przyjść trzecia i czwarta. Musimy mierzyć pomoc biorąc pod uwagę możliwości finansów publicznych

Jak informuje rp.pl, minister finansów wydał rozporządzenie, zgodnie z którym wydłużony został o rok termin inwestycji mieszkaniowej. Jednym z powodów decyzji były opóźnienia powstałe na skutek pandemii koronawirusa. 

Minister finansów wydłużył zwolnienie podatkowe o rok

Taka decyzja jest bardzo korzystna dla osób, które sprzedały nieruchomość w 2018 roku. Zgodnie z obowiązującymi wtedy prawem musiały wydać pieniądze na inwestycję mieszkaniowe do końca 2020 roku. Od 1 stycznia 2019 roku przepisy się zmieniły i podatnicy mają na to trzy lata. Osoby, którym nie udało się wykonać inwestycji mieszkaniowej, uda się jednak uniknąć płacenia podatku. Ze względu na pandemią koronawirusa, która wpłynęła na opóźnienia w branży deweloperskiej, resort podjął decyzje o przedłużeniu terminu o rok, do 31 grudnia 2021 roku.

Mateusz Morawiecki Morawiecki: Podatki obniżone. Ekonomista: Tu dajemy, a tam zabieramy

Eksperci wskazują, że rozporządzenie ministra finansów, które weszło w życie 29 grudnia, jest w rzeczywistości naprawieniem błędów powstałych na skutek interpretacji fiskusa.

 Ulga mieszkaniowa. Kto może z niej skorzystać? 

Na temat przepisów w tym zakresie możemy przeczytać w art 21. Ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z jego brzmieniem o zwolnienie mogą ubiegać się podatnicy, którzy przeznaczą środki finansowe ze sprzedaży mieszkania m.in. na zakup domu lub mieszkania, nabycie gruntu pod budowę domu, budowę lub remont domu/mieszkania, ale także spłatę kredytu mieszkaniowego.

Pieniądze w portfelu. Płaca minimalna 2021. Ile wynosi najniższa krajowa? O ile wzrosła?

Więcej o: