Rządowy kompleks mieszkaniowy mieści się przy ul. Grzesiuka na warszawskiej Sadybie - w bloku z wielkiej płyty zbudowanym na początku lat 90. znajduje się w nim około 50 mieszkań. W przeszłości zamieszkiwali je m.in. ministrowie (np. Leszek Miller, gdy był ministrem pracy) czy wicepremierowie (np. Janusz Steinhoff). Obecnie dysponuje nimi Kancelaria Premiera.
"Rzeczpospolita" jeszcze we wrześniu zeszłego roku informowała, że zajętych jest 50 z nich, a 33 lokale wynajęte są osobom, które nie zajmują kierowniczych stanowisk w państwie. Umożliwia im to rozporządzenie z listopada 2019 roku - na jego mocy dostęp do mieszkań rządowych dostali parlamentarzyści i zwykli pracownicy administracji rządowej. Wcześniej - gdy kwestia wynajmu mieszkań rządowych była regulowana wyłącznie przez ustawę z 1981 roku - takiej możliwości nie było. Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło, że tylko 17 lokali zajmowanych jest zgodnie z ustawą przez osoby pełniące kierownicze funkcje (trzech ministrów, dziewięciu podsekretarzy stanu i pięciu pracowników Kancelarii Premiera).
Teraz - jak podaje Wirtualna Polska - wiadomo, kto zajmował rządowe mieszkania w ostatnim czasie. Byli to m.in.: Witold Bańka (były minister sportu, a obecnie prezydent Światowej Agencji Antydopingowej) i Aurelia Machałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, a także zastępcy prezesa i dyrektorzy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, asystenci i dyrektorzy w KPRM, dyrektorzy ministerstw. "Na liście są również urzędnicy niższego szczebla, jak administrator czy starszy specjalista w KPRM" - wylicza Wp.pl.
O listę zajmowanych rządowych mieszkań zapytała wcześniej w interpelacji posłanka Hanna Gill-Piątek z Ruchu 2050 Szymona Hołowni, a odpowiedzi udzielił jej sekretarz stanu w KPRM, Jarosław Wenderlich. Jak wskazywał, na mocy rozporządzenia "w przypadku dysponowania lokalami wolnymi szef Kancelarii Premiera może wyrazić zgodę na jego objęcie przez osoby inne niż uprawnione, tj. kierowników instytucji państwowych, posłów i senatorów, pracowników administracji rządowej, pracowników organów państwowych".
Wysokość czynszu w rządowych mieszkaniach w Warszawie jest niższa, niż średnia stawka rynkowa - wynosi 24,12 zł dla osób uprawnionych i 28,62 zł dla osób nieuprawnionych. Z kolei w połowie 2020 roku średnia rynkowa stawka za wynajem w Warszawie wynosiła 54 zł/mkw. plus opłaty administracyjne i media.