Na co pójdą pieniądze z podatku cukrowego? NFZ mówi o dwóch projektach, ale nie o kwotach

Podatek cukrowy, który obowiązuje w Polsce od początku roku, sprawił, że niektóre napoje podrożały o 40 proc. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że danina została wprowadzona, by chronić zdrowie Polaków. Do NFZ trafi jednak 3 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na dwa ważne projekty. Przede wszystkim profilaktykę.

Od 1 stycznia 2021 producenci napojów muszą odprowadzać nowy podatek cukrowy. Nowa opłata sprawiła, że niektóre napoje - zarówno te słodzone cukrem, jak i słodzikami, wzrosły o 40 proc. - przykładowo  napój jednego z dwóch czołowych producentów dostępny w jednym z internetowych sklepów w starym roku kosztował 4,35 zł, a od stycznia kosztuje 6,29 zł.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Podatki obniżone. Ekonomista: Tu dajemy, a tam zabieramy

Morawiecki zapewnia, że podatek cukrowy nie został wprowadzony "dla pieniędzy". Ale przyniesie budżetowi ulgę. 3 mld zł

Wprowadzenie nowej daniny skomentował premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że opłata ma charakter prozdrowotnościowy. - Cukier jest niezdrową rzeczą. Później ludzie chorują na nowotwory czy choroby serca - wyjaśniał szef rządu

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził też, że opłata cukrowa nie została wprowadzona "dla pieniędzy". - Główne wpływy do budżetu wiążą się z podstawowymi podatkami. Wszelkie pozostałe to jest 10 proc. wpływów do budżetu, które naprawdę zasadniczo nie mają istotnego celu fiskalnego - zapewnił premier.

Czytaj też: Podatek cukrowy nie jest podatkiem. Wiceminister finansów sprytnie to wyjaśnił

Pośredni wpływ fiskalny podatku cukrowego będzie jednak odczuwalny dla budżetu. Ma on bowiem, wedle założeń, przynieść w 2021 r. 3 mld zł. I co prawda nie trafi do budżetu, bo 96,5 proc. środków ma trafić na konta Narodowego Funduszu Zdrowia, to przecież o taką kwotę finansowanie NFZ będzie mogło być zmniejszone ze środków budżetowych. 

Ceny niektórych napojów wzrosnąPodatek cukrowy już widać w cenach. Nawet 12 zł za dwulitrowy napój słodzony

Na co pójdą pieniądze z podatku cukrowego? NFZ przygotowuje dwa projekty

Środki pozyskane z opłaty cukrowej mają zostać spożytkowane na konkretne cele. Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ w rozmowie z next.gazeta.pl wyjaśnia, że generalnie finansowane będą dwa projekty. - Wpływy z opłaty cukrowej zostaną przeznaczone w głównej mierze na prewencję, czyli działania profilaktyczne - wyjaśnia. - A także na uruchomienie kompleksowego programu koordynowanej opieki nad osobami dotkniętymi otyłością, w tym otyłością olbrzymią - dodaje. 

Pytana o konkretne kwoty odsyła jednak do odpowiednich resortów. O szczegółowe plany dotyczące podatku cukrowego poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów. Tekst zostanie zaktualizowany. Na tę chwilę nie znamy jednak konkretnych kwot przeznaczonych na poszczególne elementy programu walki z otyłością. 

W ustawie regulującej wprowadzenie podatku znajduje się zapis, który wskazuje, że Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, nie później niż 15 kwietnia, przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia informację o sposobie wykorzystania środków "w poprzednim roku kalendarzowym". 

Zobacz wideo Ochojska: Trochę wstyd, jak rozmawia się z ludźmi z innych krajów
Więcej o: