Francja. Granica z Wielką Brytanią zamknięta do odwołania

Granica Francji z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania - poinformował w czwartek francuski premier Jean Castex. Zapowiedział, że obowiązujące w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia sanitarne w kraju nie zostaną zniesione w styczniu.

- Muzea, kina, obiekty sportowe pozostaną zamknięte do końca miesiąca - poinformował.

Francja przedłuża obostrzenia związane z pandemią koronawirusa

Do 20 stycznia przedłużona zostanie obowiązująca godzina policyjna od godz. 20 do 6 rano. W piątek zapadnie decyzja odnośnie do godziny policyjnej od godz. 18, obowiązującej obecnie w 15 departamentach. Niewykluczone jest jej rozszerzenie na kolejne 10 departamentów. Castex poinformował również, że bary i restauracje pozostaną zamknięte co najmniej do połowy lutego.

Zobacz wideo Niedzielski: Nieprawidłowości w WUM są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. zł

Szef rządu zapowiedział zorganizowanie konferencji podsumowującej sytuację sanitarną w kraju 20 stycznia, kiedy to zostanie podjęta decyzja co do ewentualnego otwarcia wyciągów narciarskich w lutym na czas ferii zimowych.

Francja. Rząd obawia się nowej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii

Obecny na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran podkreślił, że władze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się mutacji koronawirusa odkrytych w Wielkiej Brytanii i RPA. Mamy 19 przypadków zakażenia mutacją brytyjską we Francji w dwóch ogniskach – powiadomił. Mutacja brytyjska jest do 70 proc. bardziej zaraźliwa, występuje dużo przypadków poważnych – podkreślił Olivier Veran. Dodał, że nową mutacją zakażają się również dzieci, ale nie zauważono, aby poważnie przechodziły infekcję. Minister zapowiedział przeprowadzanie testów przesiewowych w szkołach

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Koronawirus. Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym wynikiem testu Koronawirus. Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym wynikiem testu

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: