Branża fitness zamierza pozwać rząd. "Lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny"

Polska Federacja Fitness zdecydowała się uruchomić projekt pozwu zbiorowego przeciwko polskiemu rządowi. Branża fitness twierdzi, że lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny, a proponowane środki pomocy są dalekie od tego, aby móc odczuć realne wsparcie od Państwa.

Branża fitness należy do najbardziej poszkodowanych na skutek obostrzeń wprowadzonych w czasie jesiennej fali pandemii koronawirusa. Siłownie oraz baseny zostały zamknięte 17 października ubiegłego roku. Mimo licznych protestów ze strony przedstawicieli tej branży, rząd nie zdecydował się na poluzowanie obostrzeń. 

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Branża fitness zamierza pozwać rząd. Chodzi o nielegalny lockdown

Polska Federacja Fitness zdecydowała się uruchomić projekt pozwu przeciwko obowiązującym restrykcjom i kwestii odszkodowawczej. "Z oficjalnych informacji przekazywanych przez rząd, otwarcie branży może nastąpić na przełomie marca i kwietnia… ale i ten termin nie może być pewny. Nikt z nas nie może dłużej czekać, dlatego podjęliśmy decyzję dot. pozwu" - wyjaśniają przedstawiciele branży w oficjalnym komunikacie. 

Podstawą prawną do rozpoczęcia działań w tym zakresie jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który uznał, że fryzjer, który strzygł w czasie obostrzeń, nie łamał prawa. Przedstawiciele branży fitness podkreślają, że projekt pozwu zbiorowego powstał po kilkutygodniowych analizach prawnych oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans. 

Zarówno ze względów finansowych [koszta kancelarii] jak i oczekiwanych efektów, koniecznym jest zbudowanie jak największej reprezentacji. Działając w rozproszeniu, pojedynczo czy partyzancko - na dłuższą metę nie osiągniemy wiele. To, że lockdown jest niekonstytucyjny i nielegalny - wszyscy wiemy. Najwyższy czas wykazać to w sposób formalny i otworzyć naszą branżę.

- apeluje Polska Federacja Fitness. 

Branża fitness zamknięta od miesięcy. Müller: Zmusza nas do tego epidemia

Przedsiębiorcy działający w branży fitness znaleźli się w gronie przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z tarczy 6.0. W komunikacie dotyczącym pozwu zbiorowego znalazło się wyjaśnienie, że "narzędzia finansowych, finalne warunki nadal są daleko od oczekiwanych, aby branża mogła faktycznie odczuć wsparcie Państwa". Dodatkowo wielu przedstawicieli nie kwalifikuje się do wsparcia. 

Na temat sytuacji branży wypowiedział się podczas piątkowego briefingu prasowego rzecznik rządu Piotr Müller - Branża fitness oraz wiele innych branż polskiej gospodarki czuje negatywne efekty związane z epidemią - to jest oczywiste. Nie chcielibyśmy w żaden sposób je ograniczać, niestety zmusza nas do tego epidemia koronawirusa - powiedział przedstawiciel rządu. 

Więcej o: