Zakaz handlu. Czy 10 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele bez zmian obowiązuje również w 2021 roku. Czy 10 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony dwa lata temu przez obecny rząd. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecne prawo, zgodnie z którym przewidziano zaledwie siedem niedziel handlowych. Zostało ono wprowadzone od 2020 roku, w nowym roku rząd, mimo protestów różnych grup społecznych, nie zdecydował się na zmiany w tym zakresie. 

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą zrealizować noworoczne postanowienia

Zakaz handlu. Czy 10 stycznia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

29 listopada to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco.

"Na pozór dobre wskaźniki mogą nas zwodzić na manowce". Polska gospodarka w 2021 roku

Zakupy można zrobić w sklepach osiedlowych oraz placówkach działających na zasadzie franczyzy, jak chociażby Żabka. Za ladą musi stać ich właściciel. W niedziele zazwyczaj godziny otwarcia sklepów są inne niż w ciągu tygodnia. W niedziele otwarte są także apteki i stacje benzynowe. Przypominamy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa dotyczących zakazu funkcjonowania restauracji, kawiarni oraz innych placówek usługowych, które mogą sprzedawać jedzenie na wynos. 

Jarosław Gowin Gowin o ponownym otwarciu galerii handlowych - podał rekomendowany termin

Niedziele handlowe 2021. Lista niedziel z dozwolonym handlem 

W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem, a ich daty są powiązane ze świętami kościelnymi bądź takimi wydarzeniami, jak chociażby rozpoczęcie roku szkolnego. Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco: 

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

W ubiegłym roku rząd zdecydował się wprowadzić również niedzielę handlową 6 grudnia. Celem tego było poluzowanie tłumów w sklepach przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Więcej o: