Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony dwa lata temu przez obecny rząd. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecne prawo, zgodnie z którym przewidziano zaledwie siedem niedziel handlowych. Zostało ono wprowadzone od 2020 roku, w nowym roku rząd, mimo protestów różnych grup społecznych, nie zdecydował się na zmiany w tym zakresie.
29 listopada to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco.
Zakupy można zrobić w sklepach osiedlowych oraz placówkach działających na zasadzie franczyzy, jak chociażby Żabka. Za ladą musi stać ich właściciel. W niedziele zazwyczaj godziny otwarcia sklepów są inne niż w ciągu tygodnia. W niedziele otwarte są także apteki i stacje benzynowe. Przypominamy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa dotyczących zakazu funkcjonowania restauracji, kawiarni oraz innych placówek usługowych, które mogą sprzedawać jedzenie na wynos.
W 2021 roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem, a ich daty są powiązane ze świętami kościelnymi bądź takimi wydarzeniami, jak chociażby rozpoczęcie roku szkolnego. Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco:
W ubiegłym roku rząd zdecydował się wprowadzić również niedzielę handlową 6 grudnia. Celem tego było poluzowanie tłumów w sklepach przed Świętami Bożego Narodzenia.