Wyższa emerytura dla tysięcy seniorów. Wniosek trzeba złożyć do poniedziałku 11 stycznia

ZUS poinformował, że osoby z rocznika 1953 mogą do poniedziałku 11 stycznia złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. Odbędzie się to na korzystnych warunkach, toteż seniorzy mogą liczyć na podwyżkę emerytury. Jak złożyć wniosek?

"Dla osób urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r., zmienił się sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma" - poinformował ZUS na swojej stronie.

Zmiany dotyczą osób, które:

  • urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego czy ZUS decyzję w sprawie emerytury wcześniejszej wydał przed tym terminem, czy po nim)
  • lub mają prawo do renty rodzinnej po takich emerytach.
Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?

Wniosek o przeliczenie emerytury muszą złożyć osoby, które pobierają emeryturę wcześniej i nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej. Czas na złożenie dokumentów jest do 11 stycznia 2021 roku. Aby ZUS przeliczył emeryturę, należy złożyć do instytucji wniosek EMP. To na jego podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Komu ZUS sam przeliczy emeryturę?

Nie każdy musi składać wniosek o przeliczenie świadczenia. Po 11 stycznia ZUS sam przeliczy świadczenie w przypadku osób, które mają już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Ta grupa emerytów będzie musiała jedynie poczekać na informacje o nowej kwocie świadczenia. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Więcej o: