Prezeska ZUS: Nie ma planów wydłużenia wieku emerytalnego. Zachęcamy do dłuższej aktywności zawodowej

Prezeska ZUS udzieliła wywiadu "Super Expressowi", w którym odniosła się do swoich słów o 50 latach aktywności zawodowej. Prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała, że nie ma planów podniesienia wieku emerytalnego. ZUS będzie jednak zachęcał do późniejszego przechodzenia na emeryturę.

Gertruda Uścińska udzieliła niedawno wywiadu dla Money.pl. Zapowiedziała w nim, że dzisiejsze pokolenie 20-30 latków czeka nawet pół wieku aktywności zawodowej. Dodatkowe lata pracy, to jedyny wydajny sposób podniesienia świadczenia emerytalnego. Naturalnie mogłoby się to wiązać z podniesieniem wieku emerytalnego, o co postulują eksperci, wyliczający, że zabraknie środków na wypłatę emerytur. Tę sprawę prof. Uścińska skomentowała w kolejnym wywiadzie. 

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Wiek emerytalny nie zostanie podniesiony

"Super Express" postanowił spytać prezeskę ZUS, o to, czy istnieją plany podniesienia wieku emerytalnego.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku. Jednak emerytura to prawo, a nie obowiązek. Ważne, aby Polacy mogli dokonać racjonalnego wyboru w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale i rachunek zdrowia. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu

- wyjaśniła Uścińska. Dodała, że nawet dodatkowy jeden rok aktywności zawodowej, może zwiększyć emeryturę o 15 proc. Z tego też powodu prof. Uścińska zachęca, by przed decyzją o przejściu na emeryturę udać się do doradcy emerytalnego ZUS. Ten korzystając z kalkulatora emerytalnego może pokazać nam prognozę przyszłego świadczenia. 

Cyfryzacja ZUS wyzwaniem na 2021 rok

Uścińska powiedziała także, że ZUS wprowadził wiele ułatwień, które pozwalają, choćby złożyć wniosek o emeryturę bez wychodzenia z domu. Dodała, że w ten sam sposób można się skonsultować z doradcą emerytalnym. Te możliwości, to dopiero początek technologicznych zmian w ZUS, który największą rewolucję wciąż ma przed sobą. Instytucja przyjęła plan rozwoju na lata 2021-2023. Najważniejszym zadaniem jest dalsza cyfryzacja usług ZUS, tak by Zakład mógł stać się wirtualnym biurem rachunkowym.

Więcej o: