ZUS zbierze ze składek ponad 204 mld zł w tym roku. Z tzw. suwaka OFE dostanie 5,5 mld

W finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pandemia koronawirusa zbyt mocno nie uderzyła - tak wynika z wypowiedzi jego wiceprezesa. Jak zapewnia Paweł Jaroszek, finansow ZUS są stabilne, a łączne przychody w tym roku zaplanowano na ponad 270 mld zł.
Zobacz wideo Chiny "wygrają" gospodarczo koronakryzys? Dyrektor z S&P: Pandemia pewne procesy przyspieszy

Pomimo koronakryzysu, ZUS nie odnotowuje problemu z wpłacaniem składek. Płatnicy odprowadzają je w terminie - przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezes ZUS, dodając, że na przykład w ubiegłym miesiącu w formie e-składki do Zakładu trafiło ponad 27 miliardów złotych. 

ZUS i pandemia koronawirusa. Finanse niezagrożone

Paweł Jaroszek podał, że przychody ZUS w tym roku zaplanowane zostały na 270 miliardów 631 milionów złotych. W tej kwocie zawierają się przede wszystkim ponad 204 miliardy złotych ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Gertruda Uścińska, prezes ZUSPrezeska ZUS: Nie ma planów wydłużenia wieku emerytalnego

Do tego dotacja do FUS ma wynieść 59 miliardów 490 milionów złotych. Jak wyjaśnia ZUS, dotacja będzie wyższa niż w ubiegłym roku, a to dlatego, że w 2020 FUS otrzymał dodatkowe źródła finansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Przeznaczono je między innymi na sfinansowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych pandemii, w tym między innymi zwolnienia niektórych płatników z obowiązku opłacania należności z tytułu składek. W tym roku środków z tego funduszu nie ma, więc dotacja musi zostać zwiększona. Z tych środków zostaną pokryte składki przekazywane do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zaplanowano, że będzie to w sumie 3 miliardy 258 milionów złotych.

Jeśli chodzi o OFE, to w ramach tak zwanego suwaka bezpieczeństwa przekazane zostanie 5 miliardów 587 milionów złotych. Suwak polega na  stopniowym przelewaniu środków z OFE do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego ubezpieczonej osoby. Pozostałe przychody FUS zaplanowano na kwotę miliarda 464 milionów złotych.

ZUS - zdjęcie ilustracyjneZUS w 2021 roku w górę. Przedsiębiorcy zapłacą więcej. Ale nieznacznie

Koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w tym roku zaplanowano na kwotę wyższą niż przychody  ponad 282 miliardów złotych. Przede wszystkim będą to wydatki na emerytury i renty.

Więcej o: