Umowy o dzieło. Nowe przepisy weszły w życie. Za brak rejestracji grozi 5 tys. zł kary

Nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia. Przedsiębiorcom, który nie zgłoszą umowy o dzieło w ZUS grozi wysoka kara. Mimo tego, zgłoszonych umów jest niewiele.

Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 roku trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło - wyjaśniła prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska

Zobacz wideo Borys: Po drugiej fali może przyjść trzecia i czwarta. Musimy mierzyć pomoc biorąc pod uwagę możliwości finansów publicznych

ZUS. Przedsiębiorcy mogą zapłacić karę. Grozi 5 tys. zł 

Za brak rejestracji umowy o dzieło grozi kara w wysokości 5 tys. zł. Widmo tej kary nie zachęcił jednak przedsiębiorców, gdyż - jak podaje serwis money.pl - do czwartku 7 stycznia zarejestrowanych było niespełna 600 umów. Poza tym ZUS może wymierzyć dodatkową opłatę dla osób opłacających zaniżoną składkę, wszcząć postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczyć majątek. 

- ZUS sam nie nakłada grzywny. Może wystąpić o ukaranie grzywną do sądu i sąd decyduje. Wystąpienie o ukaranie to jednak ostateczność. W rozstrzyganiu tego typu spraw zawsze staramy się brać pod uwagę wszystkie okoliczności - wyjasnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 

Rejestracja umów o dzieło. W jakim celu ZUS to robi?

ZUS informował, że w zgłoszeniu przekazywane będą informacje dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych - wyjaśniła Uścińska. 

Więcej o: