Umowy o dzieło. Nowe przepisy weszły w życie. Za brak rejestracji grozi 5 tys. zł kary

Nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia. Przedsiębiorcom, który nie zgłoszą umowy o dzieło w ZUS grozi wysoka kara. Mimo tego, zgłoszonych umów jest niewiele.

Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 roku trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło - wyjaśniła prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. 

Zobacz wideo Borys: Po drugiej fali może przyjść trzecia i czwarta. Musimy mierzyć pomoc biorąc pod uwagę możliwości finansów publicznych

ZUS. Przedsiębiorcy mogą zapłacić karę. Grozi 5 tys. zł 

Za brak rejestracji umowy o dzieło grozi kara w wysokości 5 tys. zł. Widmo tej kary nie zachęcił jednak przedsiębiorców, gdyż - jak podaje serwis money.pl - do czwartku 7 stycznia zarejestrowanych było niespełna 600 umów. Poza tym ZUS może wymierzyć dodatkową opłatę dla osób opłacających zaniżoną składkę, wszcząć postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczyć majątek. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)ZUS zbierze ze składek ponad 204 mld zł w tym roku. Z suwaka OFE - 5,5 mld

- ZUS sam nie nakłada grzywny. Może wystąpić o ukaranie grzywną do sądu i sąd decyduje. Wystąpienie o ukaranie to jednak ostateczność. W rozstrzyganiu tego typu spraw zawsze staramy się brać pod uwagę wszystkie okoliczności - wyjasnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 

Rejestracja umów o dzieło. W jakim celu ZUS to robi?

ZUS informował, że w zgłoszeniu przekazywane będą informacje dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych - wyjaśniła Uścińska. 

Emerytura - zdjęcie ilustracyjneWyższa emerytura dla tysięcy seniorów. Wniosek trzeba złożyć do poniedziałku