Brexit. Kanapki z Wielkiej Brytanii nie wjadą do Holandii. Strażnicy graniczni konfiskują jedzenie

Po brexicie zmieniło się wiele przepisów, m.in. te dotyczące przewozu żywności. W związku z tym holenderscy strażnicy graniczni dokładnie sprawdzają pasażerów z Wielkiej Brytanii i nie pozwalają im wjechać do swojego kraju z jedzeniem, konfiskując nawet kanapki.

Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania całkowicie opuściła struktury Unii Europejskiej. Zakończył się roczny okres przejściowy, gdy obowiązywały m.in. umowy handlowe. W ostatniej chwili udało się wynegocjować porozumienia między krajami UE a Wielką Brytanią. Ich wdrożenie jednak trochę potrwa, tak samo jak całkowite uregulowanie stosunków z Brytyjczykami. Do tego czasu może dochodzić do takich sytuacji jak na holenderskiej granicy

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty

Granica w Calais - zdjęcie ilustracyjneBrexit. Brytyjska granica koszmarem kierowców, ale nie tylko. Uwaga na cło

Holandia konfiskuje drugie śniadanie kierowców z Wielkiej Brytanii

Jedna z lokalnych holenderskich stacji telewizyjnych uchwyciła kontrolę graniczną kierowców z Wielkiej Brytanii. Straż graniczna przeszukiwała samochód w poszukiwaniu jedzenia. Znalezione kanapki z wędliną zabrano i nie zezwolono na ich wwiezienie do Holandii. - Witamy w brexicie proszę pana, proszę wybaczyć - powiedział funkcjonariusz do kierowcy zabierając mu drugie śniadanie. Jak tłumaczył, na tereny UE nie wpuszczają mięsa, ryb, serów, a nawet warzyw i owoców. Mężczyzna spytał, czy może zachować, chociaż sam chleb, ale strażnik nie wyraził zgody i skonfiskował cały lunch. 

Londyn, Wielka Brytania.Wielka Brytania. Pesymistyczne prognozy. Spadek populacji Londynu i "baby bust"

Komisja Europejska uważa, że zakaz jest koniecznością

Takie zachowanie nie powinno być dla kierowców zaskoczeniem, ponieważ rząd brytyjski w poradniku dla podróżujących zamieścił informację, że od 1 stycznia 2020 roku nie będzie możliwości wwiezienia do krajów Wspólnoty Europejskiej produktów odzwierzęcych, a więc mięsa, ale także serów czy mleka, informuje "The Guardian". Komisja Europejska stwierdziła, że zakaz jest nieodzowny, ponieważ mięso i nabiał mogą zawierać patogeny powodujące choroby zwierzęce jak pryszczyca czy afrykański pomór świń, co jest zagrożeniem dla zdrowia zwierząt w Unii Europejskiej. 

Więcej o: