USA. Wielkie korporacje wstrzymują finansowanie polityków. Efekt ataków na Kapitol

Wielkie korporacje zapowiedziały wstrzymanie swoich dotacji na Komitety Akcji Politycznej. Część zawiesiła je dla wszystkich, inne zdecydowały się wstrzymać darowizny tylko dla polityków, którzy podważali wyniki wyborów.

W Stanach Zjednoczonych nowy rok rozpoczął się burzliwie, od ataków na Kapitol 6 stycznia. Po wielokrotnych wypowiedziach Donalda Trumpa, że wybory na prezydenta USA zostały sfałszowane, jego zwolennicy postanowili pokazać swoje niezadowolenie wobec władzy. Ostatecznie protesty przerodziły się w zamieszki, podczas których zginęło pięć osób. Na sytuacje zareagowały amerykańskie korporacje. 

Zobacz wideo Zwolennicy Trumpa wtargnęli do Kapitolu

Korporacje wycofują finansowanie polityków

Niektóre wielkie amerykańskie firmy zdecydowały się wstrzymać swoje dotacje na PAC, Komitety Akcji Politycznej. Zaczęło się od Marriot i Blue Cross Blue, jeszcze w weekend. W poniedziałek dołączyły inne firmy, jak American Express, JPMorgan, Dow, Mastercard i Microsoft. 

Niektóre firmy zdecydowały się zawiesić wszystkie wpłaty. Facebook wstrzymał darowizny co najmniej na kwartał, informuje CNET. To samo zrobił Google, nie podając jednak żadnej daty przywrócenia finansowania. Microsoft wstrzymał się na cały kwartał i ma zamiar zrewidować swoje działania na rzecz PAC.

Donald Trump."Złoto głupców", czyli jak Donald Trump uwiódł amerykański biznes

Część spółek zdecydowała się jednak na wstrzymanie dotacji tylko dla polityków, którzy podważali wyniki wyborów prezydenckich i głosowali przeciwko uznaniu ich ważności. W tej grupie znalazło się m.in. AT&T, Amazon, Comcast, czy American Express. 

Czym są PAC w USA?

W Stanach Zjednoczonych od 1944 roku funkcjonują Komitety Akcji Politycznej (ang. Political Action Comitee, PAC). Gromadzą one środki na kampanie wyborcze i mają pewne ograniczenia. Nie mogą m.in. przyjmować dotacji od korporacji, na jedno kandydata można przeznaczyć maksymalnie 5 tys. dolar, a na partię 15 tys. dol. W 2010 roku Sąd Najwyższy uznał jednak, że zakaz przyjmowania pieniędzy od korporacji godzi w wolność słowa i zezwolił na powstanie tzw. super PACs. Takie komitety mogą przyjmować darowizny w zasadzie bez ograniczeń, jedyną zasadą jest to, że muszą one działać niezależnie od kandydata. 

USA. Twitter zawiesił ponad 70 tys. kont związanych z ruchem QAnon (zdjęcie ilustracyjne)USA. Twitter zawiesił ponad 70 tys. kont związanych z ruchem QAnon

Zasada ta jest oczywiście bardzo często naruszana w bardziej lub mniej oczywiste sposób. Stąd też wokół super PACs jest dużo kontrowersji i uważa się ja za tylne drzwi do polityki dla korporacji. Przeciwnicy uważają także, że taki system finansowania popsuł kampanie, która mogą być finansowane w zasadzie w nieograniczony sposób. 

Więcej o: