Rząd zamknął galerie handlowe do końca stycznia. Przedsiębiorcy stracą dodatkowe 2 mld zł

Przedłużenie restrykcji o kolejne dwa tygodnie stycznia zwiększy straty o dodatkowe 2 mld zł, powodując, że w pierwszym miesiącu roku łącznie w kasach sklepów może zabraknąć ok. 6 mld zł obrotów. Tak wynika z analizy, którą przedstawiła Polska Rada Centrów Handlowych.

W poniedziałek 11 stycznia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przedstawione zostały kolejne obostrzenia. Do końca stycznia zamknięte pozostaną m.in. galerie handlowe, co według PRCH wiązać się będzie z potężnymi stratami finansowym.

Rząd przedłuża obostrzenia do końca stycznia. Galerie handlowe stracą dodatkowe 2 mld zł 

Przedłużenie restrykcji o kolejne dwa tygodnie stycznia zwiększy straty o dodatkowe 2 mld zł, powodując, że w pierwszym miesiącu roku łącznie w kasach sklepów może zabraknąć ok. 6 mld zł obrotów. PRCH oceniło, że utracone obroty z powodu trzykrotnego ograniczenia funkcjonowania obiektów handlowych w Polsce wynoszą obecnie ponad 32 mld zł. 

Zobacz wideo 3 miliony zaszczepionych do końca marca? "To w dalszym ciągu za mało"

Galerie handlowe pozostają zamknięte. Rada ostrzega przed bankructwami w sektorze 

"Realne konsekwencje lockdownów, które wiążą się z ustawowymi zwolnieniami najemców z czynszów oraz opłat eksploatacyjnych, dobrowolnymi ulgami czynszowymi udzielonymi najemcom przez wynajmujących w okresie od maja do grudnia 2020 w wysokości około 2 mld zł, a także wykluczeniem wynajmujących z jakiegokolwiek wsparcia państwa w ramach tarcz pomocowych, zobaczymy w 2021 roku. Właściciele galerii odnotują przychody niższe o ok. 5 mld zł, a więc szacunkowo ponad 45 proc. wartości rocznych przychodów" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Rady, bankructwa w sektorze, który zatrudnia ponad 400 tys. pracowników, grożą zwolnieniami zarówno w samej branży, jak i w podmiotach, które świadczą usługi na jej rzecz - sprzątanie, ochrona, obsługa techniczna, księgowość, czy zarządzanie nieruchomościami.

Galerie handlowe nie mają wpływ na wzrost liczby zakażeń? Tak twierdzi PRCH

"Dane PRCH dotyczące odwiedzalności w centrach handlowych pokazują, że grudzień przyciągnął do centrów handlowych o 30 proc. mniej klientów w porównaniu do poprzedniego roku. Przedstawione dane świadczą o odpowiedzialnym podejściu klientów do zakupów, którzy stosowali się do obowiązujących zasad i skorzystali z możliwości zrobienia zakupów w grudniowe niedziele handlowe, przyczyniając się do rozłożenia ruchu w sklepach" - czytamy dalej.

Według PRCH kolejne zamknięcia placówek handlowych w galeriach nie przekładają się bezpośrednio na poziom liczby zachorowań w kraju, ponieważ centra nie były i nie są źródłem zakażeń wirusem. "To miejsca, w których nosi się maseczki, a kontakt między ludźmi ogranicza się do kilku minut z zachowaniem dystansu" - podsumowano.

Więcej o: