Organizacje apelują o jak najszybsze otwarcie siłowni. Wiemy, jak mógłby wyglądać reżim sanitarny

Warsaw Enterprise Institute twierdzi, że nie istnieje uzasadnienie dalszego wstrzymywania działalności obiektów sportowo-rekreacyjnych. Organizacja przedstawiła, w jaki sposób mógłby wyglądać reżim sanitarny.

Rząd zdecydował się przedłużyć obostrzenia co najmniej do 30 stycznia. Zamknięte pozostają galerie handlowe, restauracje, hotele, kluby fitness czy siłownie. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że restrykcje prawdopodobnie nie zostaną poluzowane wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca, co oznaczać będzie poważne problemy dla przedsiębiorców. 

Zobacz wideo Minister zdrowia: Klasy I-III szkół podstawowych wracają do nauczania stacjonarnego

WEI: Tarcza nie pomoże przed bankructwami. Trzeba otworzyć siłownie 

Warsaw Enterprise Institute postuluje o jak najszybsze otwarcie siłowni, klubów fitness czy pływalni przy zachowaniu zaostrzonego reżimu sanitarnego. Organizacja twierdzi, że zaproponowana w Tarczy Antykryzysowej 6.0 pomoc nie uchroni jej przed bankructwami w przypadku wydłużonego lockdownu. 

.Wielka wyrwa demograficzna w 2020 r. w Polsce. Ogrom zgonów, mało dzieci

"Dzisiejszy stan wiedzy na temat koronawirusa, jego zjadliwości i zaraźliwości, jest znacznie większy niż w marcu 2020 r., gdy wprowadzano na świecie pierwsze lockdowny. Pozwala on na ocenę, gdzie przyjęte restrykcje poszły za daleko, a gdzie powinny być zaostrzone jeszcze bardziej. Jak się okazuje,  branża fitness należy do tej pierwszej grupy, a mimo to minister zdrowia Andrzej Niedzielski sceptycznie wyraża się o jej szybkim odmrażaniu. W pierwszej kolejności mają zostać otwarte placówki handlowe czy szkoły, a siłownie 'są na końcu listy'. To stanowisko niezrozumiałe i będzie miało poważne koszty społeczno-gospodarczo-zdrowotne" - czytamy w komunikacie.

Jak powinien wyglądać reżim sanitarny w siłowniach? 

WEI zaproponował również reżim sanitarny po ponownym otwarciu klubów fitness. Miałby on wyglądać następująco:

  • 12 m kw. na jednego ćwiczącego w strefach czerwonych, 7 m kw. w strefach żółtych, a w strefach zielonych zmiana na 4 m kw./1 os.,
  • dystans społeczny: 2 metry odległości,
  • obowiązkowe maseczki w trakcie pobytu w lokalu,
  • zwiększona częstotliwość serwisu sprzątającego,
  • częstsza wymiana powietrza,
  • zwiększona liczba stacji z płynami do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
  • obowiązek dezynfekcji sprzętu sportowego przez klientów po każdorazowym jego użyciu.

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r.Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia. Czy restauracje i galerie handlowe będą otwarte?

Więcej o: