Pandemia niszczy biznes. Firmy apelują do rządu: Opanujcie chaos i restrykcje, potrzebujemy pomocy

Pandemia doprowadza na skraj wytrzymałości nie tylko polskie firmy, ale i lokalne władze. Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, zdradza w programie "Studio Biznes" jak wielkie szkody dla lokalnej gospodarki wyrządziła pandemia w połączeniu z chaotyczną polityką rządu. W programie dr Łukasz Pawłowski, socjolog, wyjaśni też, czy Donald Trump musi obawiać się o swoje liczne interesy w obliczu prawdopodobnego impeachmentu. Czy ustępujący prezydent zapłaci za szturm na Kapitol?

Epidemia koronawirusa po raz kolejny uderza w polskie firmy. Do najbardziej poszkodowanych przedstawicieli branż zaliczają się restauratorzy i hotelarze. Pierwsi wciąż nie mogą przyjmować klientów, a drudzy gościć mogą jedynie nielicznych.

Studio Biznes Podatki 2021. Długa lista podwyżek. "Na koniec wszyscy zapłacimy dużo więcej"

Firmy zamknięte na klucz. "Opanujcie chaos"

Okres świąteczny, noworoczny i ferie minęły w regionach turystycznych pod znakiem stagnacji - w samym tylko regionie górskim wywołując straty sięgające 10 mld zł. 

Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, jednej z kluczowych turystycznych miejscowości w Polsce, w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, prowadzącym program "Studio Biznes", opisuje problemy, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy i władze. "Opanujcie chaos i restrykcje, potrzebujemy pomocy" - zwraca się do rządzących. 

Determinacja w mieście jest spora - część mieszkańców pracuje nad wnioskiem o referendum dotyczącym zniesienia - ich zdaniem - bezprawnego lockdownu. 

Czytaj też: Toruń. Jedna z najstarszych karczm w Europie zamknięta z powodu pandemii. "Sytuacja nas zmęczyła"

Czy Donald Trump zapłaci za marsz na Kapitol

W drugiej części programu dr Łukasz Pawłowski, socjolog, współtwórca "Podkastu Amerykańskiego" przedstawi konsekwencje, które Donald Trump może ponieść na finiszu swojej prezydentury. Pokonanemu przez Joe Bidena politykowi grozi nie tylko impeachment, ale uderzenie w prywatne biznesy. Od Trumpa odsunęły się bowiem nie tylko portale społecznościowe, ale bank powiązany z jego rodzinną firmą Trump Organization. 

Coraz więcej firm deklaruje, że będzie działać pomimo restrykcji Rośnie bunt. Wirtualna mapa wskazuje lokale otwarte pomimo restrykcji

W programie nie zabraknie też akcentu motoryzacyjnego i technologicznego - w świat samochodów, smartfonów i tabletów zabiorą nas Tomasz Korniejew i Daniel Maikowski. 

Więcej o: