Mimo obostrzeń ministerstwo chce wydać ponad milion zł na noclegi w hotelach. Przetarg ruszył 5 stycznia

Zlikwidowany pod koniec grudnia resort nauki i szkolnictwa wyższego, mimo rządowych restrykcji, ogłosił przetarg na noclegi w hotelu w Warszawie dla urzędników. Na ten cel ma zostać przeznaczone ponad milion złotych.

Wskutek reorganizacji rządu 1 stycznia 2021 roku przestało istnieć ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Formalnie jednak omawiane przez resort zagadnienia zostały przeniesione do resortu edukacji i nauki, zarządzanego przez Przemysława Czarnka.

Ogłoszono przetarg dot. pokoi hotelowych. O obostrzeniach ani słowa

23 grudnia resort ogłosił jedno z ostatnich zamówień publicznych. Dotyczyło przetargu na "hotelarskie usługi noclegowe na terenie Warszawy" o wartości 1 356 384,00 zł. Firma, którą wybrał resort, ma być odpowiedzialna za rezerwację pokoi i zakup miejsc hotelowych - przekazuje WP. "Wykonawca będzie zobowiązany do zapewnienia noclegu wraz ze śniadaniem w hotelu znajdującym się w odległości do 2 km od siedziby ministerstwa" - czytamy w dokumentacji przetargowej.

Resort w zamówieniu zamieścił informację, aby urzędnicy nocowali w jednoosobowych pokojach z łazienką, ale jednocześnie dopuszczono możliwość zakwaterowania w pokoju większym niż "jedynka". Pomieszczenia muszą być klimatyzowane, posiadać biurko lub stół do pracy, odpowiednie oświetlenie, możliwość podłączenia komputera i dostęp do bezpłatnego Internetu.

W opublikowanym ogłoszeniu nie pojawiło się ani jedno słowo na temat wprowadzonych przez rząd restrykcji. Kilka dni przed publikacją dokumentu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia hotele w całej Polsce nie mogą prowadzić swojej działalności w związku z wprowadzoną narodową kwarantanną. W drodze wyjątku mogą z nich korzystać jedynie przedstawiciele służb mundurowych, dyplomaci, medycy, sportowcy czy pacjenci szpitali specjalistycznych.

Kto będzie mógł skorzystać z pokoi?

W poniedziałek 11 stycznia Niedzielski ogłosił, że obostrzenia dotyczące hoteli zostaną przedłużone do końca miesiąca. W rozmowie z WP resort nauki przekazał, że z noclegów w Warszawie mają korzystać "uczestnicy projektów, eksperci krajowi oraz zagraniczni, członkowie zespołów ministra, rzecznicy dyscyplinarni ministra i członkowie komisji dyscyplinarnej".

- Ministerstwo będzie mogło korzystać z umowy po zniesieniu obostrzeń, przewidziało również w ogłoszeniu możliwość niewykorzystania wszystkich środków na realizacje zamówienia. Wynagrodzenie wykonawcy będzie należne jedynie od rzeczywiście zrealizowanych usług – oznajmiła Anna Ostrowska, rzecznik ministerstwa edukacji i nauki.

Termin realizacji zamówienia wynosi 12 kolejnych miesięcy od daty zawarcia umowy lub do momentu wykorzystania środków finansowych. Resort zagwarantował sobie również możliwość przedłużenia realizacji umowy o sześć miesięcy.

Zobacz wideo Czy COVID-19 pozostanie chorobą sezonową?
Więcej o: