Górnikom znów nie po drodze z rządem. Odrzucili program restrukturyzacji. "To kpina ze Śląska"

Górnicy i rząd jesienią zakopali topór wojenny, podpisali porozumienie i uzgodnili, że wypracują plan restrukturyzacji branży. Kiedy jednak przyszło do konkretów, okazało się, że plan rządu jest dla związkowców nie do zaakceptowania.

Górnicy nie doszli do porozumienia z rządem na temat ścieżki likwidacji górnictwa. "Strona związkowa odrzuca założenia rządowego programu restrukturyzacji górnictwa węgla i 15 stycznia przedstawi własne propozycje" - powiedział dziennikarzom  przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz po zakończeniu krótkiego spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami. Jak wyjaśnił propozycja związkowców ma także obejmować "Plan transformacji Regionu Śląska i Zagłębia".

Koniec pokoju między górnikami a rządem? Związkowcy: Ten plan to kpina

Według związkowców, to, co przedstawił w swojej propozycji rząd, "to była kpina ze Śląska". Dlatego też strona związkowa w najbliższy piątek, 15 stycznia, przedstawi własne propozycje dotyczące restrukturyzacji górnictwa węgla. Już dziś wiadomo, że dalsze rozmowy ze stroną rządową odbędą się 25 stycznia, co potwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

"Potwierdzam, umówiliśmy się na 25 stycznia na dalsze rozmowy i że rozmawiać będziemy nad projektem, który nam przedstawi strona związkowa do końca tego tygodnia" - powiedział odpowiedzialny za górnictwo przedstawiciel rządu dziennikarzom. "Mamy wolę, żeby rozmowy zakończyć do połowy lutego i aby następnie rozpoczął się proces prenotyfikacji w Komisji Europejskiej" - dodał. 

Górnicy i rząd umówili się, że się umówią

W połowie grudnia 2020 r. Soboń informował, że rozpoczęcie faktycznych rozmów dotyczących umowy społecznej w górnictwie węgla kamiennego planowane jest na połowę stycznia 2021 roku, zaś umowa społeczna dotycząca górnictwa będzie gotowa no prenotyfikacji w marcu 2021.

Czytaj też: Rośnie bunt firm. Wirtualna mapa wskazuje lokale otwarte pomimo restrykcji. "Wyjść z podziemia"

Pod koniec września ub. r. przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali porozumienie dotyczące tempa transformacji górnictwa węgla kamiennego. Zgodnie z przyjętymi zapisami, likwidacja kopalń będzie trwała do 2049 r.

Zobacz wideo Co z firmami w pandemii. Burmistrz Karpacza apeluje
Więcej o: