Ile wynosi abonament telewizyjny. Kto musi zapłacić, kto jest zwolniony, jaka kara?

Opłaty za abonament RTV od początku stycznia zostały podniesione. Ile wynosi opłata za abonament RTV? Kto ją musi wnieść, a kto jest zwolniony? Ile wynoszą kary? Odpowiadamy.

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata dla posiadaczy odbiorników radiowych oraz telewizorów. Zebrane w ten sposób środki przeznaczane są na realizację misji mediów publicznych. W tym roku opłata za abonament RTV wzrosła decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po raz pierwszy od czterech lat. 

Zobacz wideo Kim jest Kamala Harris?

Ile kosztuje abonament RTV?

Opłata za używanie samego radia została podniesiona o 50 groszy i wynosi obecnie 7,50 zł miesięcznie. Za odbiornik telewizyjny musimy zapłacić natomiast 24,50 zł za miesiąc, 1,80 zł więcej niż przez ostatnie cztery lata. Przewidziano jednak zniżki dla osób, które zdecydują się wnieść opłaty z góry za więcej niż miesiąc. Najwięcej można oszczędzić, płacąc za cały rok, opłata jest wtedy pomniejszona o 10 proc. By jednak skorzystać ze zniżki, trzeba abonament RTV z góry opłacić za 12 miesięcy do 25 stycznia. 

Radosław SikorskiSikorski chce umorzenia zaległości za abonament RTV. Klauzula sumienia

Pozostałe zniżki kształtują się następująco:

 • Abonament radiofoniczny:
  - 14,60 zł za dwa miesiące,
  - 21,60 zł za trzy miesiące,
  - 42,80 zł za sześć miesięcy,
  - 81,00 zł za rok kalendarzowy.
 • Abonament radiowo-telewizyjny:
  - 47,50 zł za dwa miesiące,
  - 70,60 zł za trzy miesiące,
  - 139,70 zł za sześć miesięcy,
  - 264,60 zł za rok kalendarzowy.

Jakie kary za nieopłacenie abonamentu RTV?

Jeśli będziemy się uchylać od obowiązku płacenia abonamentu RTV, może na nasz zostać nałożona kara. Wcześniej jednak kontroler musi wejść do naszego domu i stwierdzić obecność odbiornika, który nie jest opłacany. Jeśli tak się stanie, może na nas zostać nałożona kara w wysokości maksymalnie 30-krotności wysokości miesięcznego abonamentu. W związku z podwyżką wzrosła więc także wysokość najsurowszej kary, która wynosi w tym roku 735 zł. 

Prezes TVP Jacek KurskiAbonament RTV przyniesie budżetowi w 2021 r. 650 mln zł. Ponad połowę dostanie TVP

Kto musi opłacać abonament RTV? Kto jest zwolniony z abonament RTV?

Abonament zasadniczo muszą opłacać wszyscy właściciele radia lub telewizora. Przewidziano jednak szereg wyjątków, w związku z czym aż 3 mln osób jest zwolnionych z abonamentu RTV. Są to:

 • osoby mające ukończone 75 lat,
 • osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby z I grupą inwalidzką,
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;
 • osoby bezrobotne,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny,
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.
Więcej o: