Loty z Wielkiej Brytanii znów możliwe. Pozostał jednak obowiązek kwarantanny

Od 5 stycznia zawieszone było kursowanie samolotów przylatujących do Polski z Wielkiej Brytanii. Zakaz już wygasł, a rząd nie ma zamiaru go przedłużać. Pozostał jednak obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Od czwartku 14 stycznia przestaje obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, napisał na Twitterze, że rząd nie prowadzi prac nad rozporządzeniem o zakazie lotów na nowy okres.

Zobacz wideo Tempo szczepień w Polsce. „Trzeba wziąć pod uwagę strategię”

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii już nie obowiązuje, ale wciąż trzeba przejść kwarantannę

Zakaz lotów do Polski z lotnisk położonych w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej rząd wprowadził rozporządzeniem 5 stycznia 2021 roku. Od dziś już on nie obowiązuje. 

Samolot linii Ryanair (zdjęcie ilustracyjne)Ryanair zawiesza trasy do końca marca. Przewoźnik znika z 8 polskich lotnisk

Wiceminister Marcin Horała napisał też, że "tak jak w innych przewozach zorganizowanych wszystkich przylatujących obowiązuje 10-dniowa kwarantanna". Dodał, że nie będzie zakazu administracyjnego lotów, ale kiedy i jakie pojawią się w siatce połączeń to już decyzja przewoźników.

Wielka Brytania będzie wymagać negatywnego testu na koronawirusa

Zmiany wprowadza też Wielka Brytania, która zaostrza przepisy. Od 4:00 rano 18 stycznia, przy wjeździe do kraju wymagany będzie negatywny test na koronawirusa, który został wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą. W przypadku braku testu automatycznie nakładany jest mandat w wysokości 500 funtów. 

LOT zwolni 300 pracownikówLOT zredukuje zatrudnienie w 2021 r. Pracę straci nawet 300 osób

Negatywny wynik testu na koronawirusa nie zwalnia z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny po przybyciu na terytorium Wielkiej Brytanii. Okres ten można skrócić o połowę, jeśli zdecydujemy się na wykonanie odpłatnego testu, który pokaże negatywny wynik 

Więcej o: